Wydrukuj tę stronę
czwartek, 28 kwiecień 2016 05:24

VII Festiwal Bluesroads 2016. Jason Ricci jedyny koncert zagra w Krakowie (wideo)

Jason Ricci w klubie Hybrydy podczas Warsaw Blues Night 2010 Jason Ricci w klubie Hybrydy podczas Warsaw Blues Night 2010

Bluesroads Festival ogłasza swoją pierwszą zagraniczną gwiazdę. W tym roku krakowski festiwal odwiedzi Jason Ricci, jeden z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych harmonijkarzy naszych czasów.

Jason Ricci urodził się w 1974 r. w Portland, w stanie Maine a swoją przygodę z muzyką rozpoczynał jako wokalista w zespole punkowym, mając 14 lat. Za namową kolegów z grupy, postanowił również chwycić za instrument. Wybór padł na harmonijkę. W tamtym czasie Ricci zafascynowany był Howardem Levy'm. To właśnie technika overblowingu mistrza wpłynęła najbardziej na młodego adepta tego instrumentu.

 

W 1995 r. Ricci przeniósł się do Tennessee i to właśnie tam kariera 21-letniego wówczas muzyka zaczęła nabierać tempa. Jason zdobył pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Sonny Boy Blues Society, a jeszcze w tym samym roku wydał swój pierwszy album i wystąpił na King Biscuit Blues Festival. Zaczął również grywać z David'em Malone'm Kimbrough, synem Juniora Kimbrough. Później dołączył do grup, w których występowali obaj - ojciec i syn, a także R.L. Burnside. W roku 1999 Jason odniósł kolejny sukces. Zwyciężył w Mars National Harmonica Contest i rozpoczął muzyczną współpracę z Keithem Brownem. Rok później Adam Gussow poświęcił mu dwie strony w magazynie Blues Access, nazywając artystę jednym z najlepszych harmonijkarzy swojego pokolenia. Ricci znalazł się także w zestawieniu dziesięciu najlepszych instrumentalistów na stronie Modern Blues Harmonica.

W 2002 r. muzyk założył własny zespół - Jason Ricci & New Blood. Na gitarze grał tam Shawn Starski, uznany przez magazyn Guitar Player za jednego z dziesięciu najlepszych młodych gitarzystów. Zespół był nominowany trzy razy do miana najlepszej bluesowej grupy przez magazyn Blues Wax. W 2005 r. Ricci zdobył nagrodę dla najbardziej obiecującego bluesowego artysty im. Muddy’ego Watersa. Trzy lata później otrzymał tytuł harmonijkarza roku podczas Blues Critic Award. W 2009 r. Jason był również nominowany do Blues Music Award (tzw. "bluesowego Oscara") w kategorii harmonijki ustnej, a rok później okazał się najlepszy i odebrał tę nagrodę. W 2014 r. płyta Johnny’ego Wintera, na której zagrał także Ricci, została nagrodzona Grammy.

Technika gry Jasona Ricci opiera się na overblowingu i skali pentatonicznej. Muzyk specjalnie dobiera nuty tak, aby grać jak najszybciej. Jego teksty nawiązują do własnych przeżyć, opowiadają m.in. o niedopasowaniu do społeczeństwa czy problemach z używkami. Na płycie „Done with the Devil” artysta podejmuje również tematy związane z okultyzmem.

 

Jason wystąpił w Polsce w 2010 roku na Warsaw Blues Night, dając niezwykle energetyczny koncert.

 

Teraz po 6 latach znów mamy okazję zobaczyć go w Polsce 20 maja na Bluesroads Festival.

 

VII Festiwal Bluesroads 19 - 22 maja 2016.

Jak co roku wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Najnowsze od Bluesonline