Bluesonline poleca

sobota, 16 lipiec 2016 21:58

25. Olsztyńskie Noce Bluesowe. Fingerstyle Bob Trio, Jaw Raw i Dżem jak przed laty (zdjęcia)

Zespół Dżem zagrał na finał 25.Olsztyńskich Nocy Bluesowych Zespół Dżem zagrał na finał 25.Olsztyńskich Nocy Bluesowych

Koncert zespołu Dżem zwieńczył 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe. Zespół grał też podczas pierwszej edycji imprezy w roku 1984. Wcześniej wystąpili Fingerstyle Bob Trio i Jaw Raw.

Energetyczne boogie i mnóstwo świetnego slide'u to znaki formowe Fingerstyle Bob Trio. Ale oprócz tego jest też eksplodujący przed publicznością talent lidera Roberta Kordylewskiego, który wzorem wielkich muzyków stojąc na czele zespołu gra na gitarze basowej. Nie jest to jednak zwyczajne granie w sekcji z bębniącym Dariuszem Nowickim, ale pełnoprawny instrument solowy, którego struny lider traktuje pazurkami przynależnymi właśnie technice fingerstyle.

Kiedy przychodzi czas na popisy solistyczne - Robert Kordylewski pokazuje, że potrafi zagrać na basie w dowolnym stylu, cytuje znane utwory i doskonale bawi się muzyką, co podchwytuje bluesowa publiczność.

Slide Janusza Siemienasa przydaje tej kilkuskładnikowej potrawie pikanterii niedostępnej wielu innym muzykom.

Tu zobaczysz zdjęcia z koncertu: Fingerstyle Bob Trio

Ciekawym przykładem połączenia rocka z bluesem jest działalność Jaw Raw. Zespół wiele razy zmieniał skład, by teraz jako lidera mieć śpiewającego i grającego na trąbce Szymona Porowskiego. Obdarzony mocnym, niskim głosem wokalista łątwo nawiązywał kontakt z publicznością, ale też na Olsztyńskie Noce Bluesowe nie przychodzą z reguły przypadkowi słuchacze. Wielu wspominało koncert Dżemu nie tylko sprzed kilku lat, na scenie nad zatoką Miłą, ale i ten z roku 1984.

Tymczasem Jaw Raw swojego tytułowego bluesa "Woman" z płyty pod takim samym tytułem zadedykowało ofiarom zamachu terrorystycznego Państwa Islamskiego w Nicei.

To byli właściwie jedyni muzycy, którzy wykazali publiczne zainteresowanie współczesną polityką na scenie.

Tu zobaczysz zdjęcia z koncertu: Jaw Raw

Kiedy Jaw Raw kończyli występ, w pobliżu sceny już uwijali się techniczni zespołu Dżem. Trzeba przyznać, że podczas tego koncertu zespół wyjątkowo sprawnie zainstalował się na scenie, przed którą z miejsca wyrósł tłum wiernych fanów. Nieprzyjemnym zgrzytem była tylko akcja profesjonalnej ochrony, która ni z tego ni z owego ruszyła pomiędzy publiczność informując ją po trzech pierwszych piosenkach o całkowitym zakazie filmowania i fotografowania koncertu zespołu. A wystarczyło poinformować o tym ze sceny...

Tu zobaczysz zdjęcia z koncertu: Dżem

Podczas finałowego koncertu redakcja kwartalnika "Twój Blues" ogłosiła, kto zagra za rok na Międzynarodowym Festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe. Będą to zespoły Jerry's Fingers i Blues Junkers.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry