Bluesonline poleca

wtorek, 25 październik 2016 09:25

Toruń Blues Meeting 2016. Niki Buzz na początek, Dżem na wielki finał. Dokładny program

Niki Buzz otworzy Toruń Blues Meeting 2016 Niki Buzz otworzy Toruń Blues Meeting 2016

Festiwal Toruń Blues Meeting startuje już 18 listopada. Gwiazdą pierwszego dnia imprezy w klubie Od Nowa w Toruniu będzie Niki Buzz, w finale tradycyjnie już zagra Dżem. Na scenie Od Nowy pojawią się też: Kasa Chorych, Tortilla, Oldbreakout i inni.

Ciekawi wykonawcy i gorąca atmosfera, w ramach której granice między fanami, a ich idolami praktycznie przestają istnieć to dwie najważniejsze cechy wyróżniające Toruń Blues Meeting na tle innych polskich bluesowych festiwali. Toruń Blues Meeting to wyjątkowy festiwal muzyki bluesowej, znany głównie ze wspaniałej atmosfery, która przypomina coroczne spotkania przyjaciół. Festiwal odbywa się zawsze w przedostatni weekend listopada. Niezmiennie od lat do toruńskiej „Od Nowy” zjeżdżają w tym czasie fani tej muzyki z całego kraju i z zagranicy.

W tym roku wystąpią: Niki Buzz (NL) – amerykańskiego pochodzenia gitarzysta i perkusista, Buẑma Folk Blues z Czech, Kasa Chorych z ostatnim swoim koncertem w Toruniu, Oldbreakout będący reaktywacją słynnego zespołu Breakout, Nadmiar z Piły, duet z Litwy - Jutas & Pilibavičius Blues Duo , Kulisz Trio stworzone przez obecnego już od 25 lat na scenie muzycznej, Adama Kulisza a także niezastąpiony Dżem i toruńska Tortilla.

Toruń Blues Meeting 2016 - program

PIĄTEK (18.11.2016)
1. NIKI BUZZ (USA/NL)
2. KASA CHORYCH
3. ET TUMASON (IS)
4. OLDBREAKOUT
5. NADMIAR

SOBOTA (19.11.2016)
1. DŻEM
2. TORTILLA
3. JUTAS & PILIBAVIČIUS (LT)
4. BUŽMA FOLK BLUES (CZ)
5. KULISZ TRIO

 

Niki Buzz - to gitarzysta i perkusista amerykańskiego pochodzenia. Od najmłodszych lat jest multiinstrumentalistą (w wieku 20 lat potrafił grać na 13 instrumentach). Współpracował między innymi z Jamesem Brownem, Tiną Turner, Ramones, The Shirts, Curtisem Knightem, Parliament-Funkadelic, Mink Deville, Talking Heads czy Patti Smith. W latach 80-tych stworzył własną rockową formację Vendetta oraz legendarny zespół M-80 z Don Costa – basistą z zespołu Ozzy Osbourne’a. Od kilkunastu lat mieszka w Europie. Obecnie gra w kilku zespołach, w tym w jego własnym projekcie „Play Like Jimi” w którym gra i śpiewa utwory Jimi Hendrixa. Założył własną wytwórnię płytową Blackdust Records i stworzył studio nagraniowe. Jego tournee koncertowe obejmują obecnie cały świat.

Et Tumason określany mianem szalonego bluesmanem z Islandii. Dał w sumie na terenie Polski ponad 90 koncertów, które były bardzo entuzjastycznie przyjmowane. Polska publiczność go uwielbia. Powiedzieć, że ET Tumason gra bluesa, to prawie nic nie powiedzieć. Gra on najdzikszego delta-bluesa na akustycznej gitarze i dodatkowo sam do niego śpiewa. ET Tumason otrzymał „Parzydło”, czyli I Nagrodę im. Jana Parzybrody. ET został nagrodzony za wkład w rozwój kultury w Kujawsko-Pomorskiem. Fascynacja bluesem zaczęła się, gdy w wieku 13 lat znalazł na śmietniku stare nagrania Roberta Johnsona i Freda McDowella. Jako 18-latek musiał opuścić swoje miasto – Reykjavik z powodów, których nie chce ujawniać. Przybył do Berlina, gdzie trafił do małego labelu 8MM Musik, stworzonego przez ludzi ze słynnego klubu 8MM. Pijąc przy barze zostawił im swoją płytę demo i zniknął. Ludzie z 8MM tak zachwycili się jego surowym bluesem, że zaczęli go szukać w całym mieście, by w końcu trafić na niego w najpodlejszej berlińskiej dzielnicy czerwonych latarni. Obecnie ET Tumason żyje między Reykjavikiem, Berlinem, Kopenhagą i Pragą.

Jutas i Pilibavicius - Virgis Jutas to jeden z najlepszych gitarzystów i wokalistów na Litwie, lider zespołu Blues Makers, który działa już od ponad 15 lat. Razem wydali sześć albumów. Jest stałym uczestnikiem największych festiwalach na Litwie. Oprócz tego występował także w Niemczech, Rosji, Turcji, Szwecji oraz w Polsce. Współpracował m.in. z takimi amerykańskimi wokalistami bluesowo-rockowymi, jak Jimmy Lawson i Gary Lowell oraz Dow Hammer. Podczas 27. Toruń Blues Meeting wystąpi on w duecie razem litewskim puzonistą i kompozytorem, Vytautas’em Pilibavičius’em.

Bužma Folk Blues - Lubomír Bužma Khýr to czeski muzyk. Gra m.in. na gitarze akustycznej, dobro, banjo i harmonijce. Jego repertuar składa się głównie z własnych utworów, a także z tradycyjnej muzyki gospel z tekstami przetłumaczonymi na język czeski. Od dziecięciu lat grywa w duecie Retro Blues. Występował również z polskim bluesmanem, Markiem Wojtowiczem. Bluesman z banjo na kolanach, harmonijką w ustach i tamburynem na lewej nodze nie tylko wygląda, ale również brzmi prawdziwie oryginalne, zwłaszcza gdy w tym samym momencie śpiewa jedną ze swoich piosenek w gwarze śląskiej.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry