niedziela, 17 wrzesień 2017 20:10

Aleja Bluesa w Białymstoku. Nowe tabliczki i koncert Kamiński-Tymkoff, Grzegorz Kapołka Trio (zdjęcia, wideo)

Tomek Cynamon Kamiński odsłonił swoją tabliczkę na Alei Bluesa w Białymstoku Tomek Cynamon Kamiński odsłonił swoją tabliczkę na Alei Bluesa w Białymstoku

Tomek Cynamon Kamiński i Robert Panas z Białegostoku, Benedykt Kunicki z Ostrowa Wielkopolskiego oraz Andrzej Pluszcz, Wojciech Skowroński i Grzegorz Kapołka znaleźli się na nowych tabliczkach zamontowanych na białostockiej Alei Bluesa.

Tomek Cynamon Kamiński to jeden z najlepszych harmonijkarzy w Polsce. Współtwórca Harmonijkowego Ataku znanego pod międzynarodową nazwą Harpcore. Robert Panas był perkusistą Sławnej Formacji Fru, w której akompaniował Tomkowi Kamińskiemu.

Zasługi Benedykta Kunickiego dla propagowania bluesa w Polsce połączone ze ściąganiem wielkich gwiazd do niewielkiego Ostrowa Wielkopolskiego są powszechnie znane. Basista Andrzej Pluszcz z Recydywy  prekursor boogie Wojciech Skowroński to wielkie indywidualności polskiej muzyki blues rockowej.

Grający wciąż Grzegorz Kapołka to śląski gitarzysta, który stara się łączyć na swoich instrumentalnych płytach z lepszym lub gorszym skutkiem jazz i bluesa.

Po odsłonięciu tabliczek w kawiarni Fama, sławnej z Zaduszek Bluesowych i nocnych koncertów Jesieni z Bluesem w całej Polsce, fani mogli posłuchać gry Tomka Kamińskiego z muzykami Marka Tymkoffa. Kamiński podłączając harmonijkę do efektu Leslie świetnie naśladował organy, a "Gimme Some Lovin'" zabrzmiało nad wyraz mocno.

W inne rejony muzyczne zabrało słuchaczy trio Grzegorza Kapołki, Co ciekawe, oprócz kompozycji bliskich bluesowi, ten świetny gitarzysta oddał hołd choćby Chetowi Atkinsowi.

Pomysł Alei Bluesa pojawił się jesienią 2007 roku. Jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30 jubileuszu Kasy Chorych i festiwalu Jesień z Bluesem, a także 25 rocznicy tragicznej śmierci legendarnego białostockiego harmonijkarza Ryszarda „Skiby” Skibińskiego.

Stworzenie Alei Bluesa miało na uwadze przypomnienie młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcanie wszystkich do zapoznawania się z ich twórczością. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku muzycznego, którzy wiele lat swojego życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest również miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Aleja jest zatem aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.

 

Zobacz zdjęcia:

Aleja Bluesa w Białymstoku 2017

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry