Bluesonline poleca

niedziela, 27 luty 2011 16:59

Solówka 2011. Dawid Wydra wygrał konkurs na festiwalu.

Dawid Wydra wygrał konkurs na festiwalu instrumentalistów bluesowych Solówka 2011 Nowa Sól. Tuż za nim byli Tadeusz Szechowski i Marek Bugała. Wyróżniona została Agnieszka Senk. Ich instrument to harmonijka ustna.

Dawid Wydra z niemal profesjonalnego zespołu Wolna Sobota wygrał konkurs instrumentalistów bluesowych w kategorii harmonijka ustna podczas szóstej edycji festiwalu Solówka w miejscowości Nowa Sól.

Drugie miejsce zajął Tadeusz Szechowski grający na harmonijce ustnej w zespole Gedia Blues Band z Nowej Soli. Miejsce trzecie jury, w którym zasiadał Michał Kielak, harmonijkarz zespołu Kasa Chorych, zajął Marek Bugała z zespołu Blues Point z Warszawy. Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Senk z zespołu Trio z Zielonej Góry.

Gwiazdami festiwalu były duet Werbińska i Pawlina, trio Hard Times i Kasa Chorych wzmocniona siłami Harmonijkowego Ataku, czyli grą Łukasza Wiśniewskiego i Tomka Kamińskiego wspierających Michała Kielaka.

solowka2011

Fanom bardzo podobało się jam session w kawiarni Teatralna.

A oto jak szóstą edycję Solówki postrzega tuż po imprezie jej pomysłodawca i organizator:

 

Solówka 2011 to już tylko wspomnienie, ale jestem przekonany, że wspomnienie czegoś niezwykłego, cudownego, z ogromną duszą. Może to zbyt górnolotne określenia, ale tak właśnie było na szóstej edycji Solówki.

Podobnie jak w roku ubiegłym, nie zawiodła publiczność, bowiem już w części konkursowej trudno było znaleźć miejsce do posiedzenia. Na ten fakt zwrócili uwagę jurorzy, a byli to: Ryszard Gloger z Radia Merkury, Andrzej Matysik, szef  Twojego Bluesa, Andrzej Jerzyk z Radia Centrum Kalisz, Marek Kaczanowski z Radia FIAT Częstochowa, Jacek Grodzki z Radia Zachód i Michał Kielak.


Część konkursowa była bardzo zróżnicowana, ale jury się nie miało problemu z wyłonieniem zwycięzców. Laureat bowiem mógł być tylko jeden - Dawid Wydra z Wolnej Soboty. Wygrał on bezdyskusyjnie, co do drugiego miejsca - zdania były podzielone, ale matematyczne wyliczenia punktacji dały drugie miejsce Tadeuszowi Szechowskiemu z Gedia Blues Band, a trzecie Markowi Bugała z Blues Point.

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz nagrodził Agnieszkę Senk wspaniałym zestawem harmonijek, a Sławek Ułan z Za Fcześnie Fstałem otrzymał od firmy VGS gitarę za swoje multiinstrumentalne poczynania.


Po części konkursowej scena została opanowana przez gwiazdy, a byli to Hard Times z Łukaszem Wiśniewskim, którzy dali niesamowity koncert. Po nich stara dobra i nie schorowana Kasa Chorych z energetycznym bluesem i największymi przebojami. Do tego nastąpił atak harmonijkowy w wykonaniu połączonych sił Cielaka, Wiśni i Tomka Kamińskiego.


Po tej suto zakrapianej soczystymi bluesowymi dźwiękami uczcie, ci co dali radę przenieśli się do kawiarni artystycznej Teatralna, by jamować. Tam wszystko zaczęło się od recitalu Gosi Werbińskiej  i Błażeja Pawliny. Była to zupełnie inna bajka - spokój, wyciszenie, klimat klubowego grania.  Twierdzę, że  zdecydowanie lepiej wypadają w takim miejscu niż na dużej scenie.

Po nich sceną rządził Bartek Cholewiński, który specjalnie przyjechał ze swoim piano, by uczestniczyć w nowosolskim święcie bluesa. Rotacja muzyków  była niesamowita. Połączone siły natury w postaci Kasy Chorych, Wolnej Soboty, Za Fcześnie Fstałem i wszystkich harmonijkarzy rywalizujących w konkursie niemal rozwaliły mury kawiarni. Oj działo się do trzeciej nad ranem.

Tak było w Nowej Soli na VI edycji Festiwalu Instrumentalistów Bluesowych Solówka.


Lech Bekulard

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry