poniedziałek, 01 sierpień 2011 10:11

Rawa Blues Festival 2011. Corey Harris, czyli Delta i Alligator

Corey Harris przyjedzie na Rawa Blues Festival do Katowic Corey Harris przyjedzie na Rawa Blues Festival do Katowic

Rawa Blues Festival 2011. Corey Harris (na zdjęciu), to muzyk sięgający po brzmienia z Delty lat 20. i 30., z genialnymi interpretacjami klasycznego akustycznego bluesa - mówi Bruce Iglauer, szef Alligator Records. W katowickim spodku wytwórnia będzie świętowała swoje 40-lecie. Jedyny taki koncert w Europie!

W rok po okrągłym jubileuszu 30-lecia Rawy Blues, dla fanów szykowana jest kolejna wyjątkowa edycja festiwalu. Tym razem motywem przewodnim będzie 40-lecie istnienia legendarnej wytwórni bluesowej – Alligator Records z Chicago. Rawa Blues będzie jedyną imprezą oficjalnie nawiązująca do jubileuszu wytwórni w Europie. To spore wyróżnienie dla tego festiwalu, jubileusz Alligatora jest wielkim wydarzeniem w świecie amerykańskiego bluesa.

Tegoroczna edycja Rawy Blues odbędzie się 8 października, oczywiście w katowickim Spodku. Zagrają największe osobowości które były lub nadal są związane z Alligatorem – Marcia Ball, C.J. Chenier & Red Hot Louisiana Band, Corey Harris oraz Lil' Ed & The Blues Imperials. Marcia Ball i Lil' Ed przed paroma dniami zdobyły dla Alligatora nagrody magazynu Living Blues. W sumie na dwóch scenach (małej i dużej) pojawi się aż 21. zespołów z Polski, USA, Niemiec i Włoch, które zostały wybrane przez Radę Artystyczną festiwalu.

Ustalenia dotyczące tegorocznej edycji nawiązującej do jubileuszu Alligatora były prowadzone przez dyrektora festiwalu, Irka Dudka, z prezydentem i założycielem wytwórni Brucem Iglauerem, jeszcze zanim rozpoczęła się poprzednia, 30. Rawa Blues Festival.

Sam Iglauer najlepiej potrafi przedstawić artystów zza Oceanu: Z Chicago, miasta Alligatora, przyjedzie Lil’ Ed & The Blues Imperials, grający w swoim drapieżnym, surowym stylu gry na gitarze slide bluesa Windy City lat 50. Z Austin pochodzi Marcia Ball, która radosne brzmienia muzyki barrelhouse łączy z R&B w nowoorleańskim stylu i z bluesowym kołysaniem z Teksasu, a wszystko to spięte jest jej wyśmienitą grą na fortepianie. Rozlewiska Luizjany to ojczyzna C.J. Cheniera & Red Hot Louisiana Band, którzy na Rawę przywiozą radosne, przesycone dźwiękami akordeonu i tarki zydeco. Wreszcie Corey Harris, sięgający po brzmienia z Delty lat 20. i 30., z genialnymi interpretacjami klasycznego akustycznego bluesa, mający na swoim koncie również bogaty zbiór własnych, oryginalnych utworów.

Prezydent Alligatora, który pojawił się już podczas Rawy, wspomina: Byłem bardzo szczęśliwy, mogąc odwiedzić Festiwal Rawa Blues w 1996 roku. Towarzyszyłem wówczas Królowej Bluesa – Koko Taylor. Pamiętam wzorową organizację festiwalu, profesjonalną produkcję, świetny dźwięk i niezwykłą gościnność, z jaką podejmowano artystów. Ale nade wszystko nadal jestem pod wrażeniem poziomu zapraszanych gwiazd.

Wiemy już, że Iglauer pojawi się także w tym roku, uświetniając jubileusz Alligatora: Ta noc będzie wspaniałym świętem dla każdego fana bluesa, a lista zaproszonych artystów jest naprawdę imponująca. Nie mogę się doczekać tego wspaniałego spotkania fanów bluesa z całej Europy, aby uczcić pierwsze 40 lat istnienia Alligator Records.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem). Bilety na 31. edycję festiwalu są sprzedawane w kilkuset punktach sieci Ticketpro w całej Polsce oraz w internecie poprzez serwis Ticketpro.pl. Ceny biletów w przedsprzedaży zaczynają się od 55 PLN. Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć w oficjalnym serwisie www.rawablues.com.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry