Bluesonline poleca

poniedziałek, 12 wrzesień 2011 21:14

Roman Pazur Wojciechowski w Must Be The Music. Tylko muzyka (wideo)

Roman Pazur Wojciechowski śpiewa All Right Now w Must Be The Music. Tylko muzyka Roman Pazur Wojciechowski śpiewa All Right Now w Must Be The Music. Tylko muzyka

Roman Pazur Wojciechowski bierze udział w drugiej edycji programu Must Be The Music. Tylko muzyka. 62-letni muzyk gra w Polsce bluesa od kilkudziesięciu lat. Czy będzie tak sławny jak Gienek Loska, zwycięzca X Factor?

Roman Pazur Wojciechowski to urodzony w Siemianowicach Śląskich, wokalista i kompozytor. Działalność na muzycznej scenie rozpoczął w 1965 r. z zespołem Meteory, na którego repertuar składały się bluesowe standardy i stylizowane na bluesa utwory z polskimi tekstami.

Po kilkudziesięciu latach grania, wystepach na bluesowych festiwalach, teraz postanowił spróbować swoich sił przed widownią telewizji Polsat i jury z Korą Jackowską i Elżbietą Zapendowską. I jak na razie - udało się.

Roman pazur Wojciechowski zaspiewał energetyczną wersję standardu Free "All Right Now".

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true">

- W tej edycji pierwszy raz klaskałam, a tu taki czad, po prostu super - powiedziała Elżbieta Zapendowska.

 

Roman Pazur Wojciechowski na swojej stronie internetowej podaje następujące fakty ze swojego artystycznego życia:

W latach 1968-1972 występował w założonej przez siebie formacji Twarze, wykonującej chicagowskiego bluesa. W jej pierwszym składzie grali ponad to: Henryk Szpernol (g), Krystian Wilczek (bg) i Marek Gmyrek (dr). Miejsce tego ostatniego zajmowali później m.in. Bernard Musioł i Stefan Płaza. Z Twarzami współpracował też Jacek Berenthal (keyb).

  Wiosną 1972 r., w zastępstwie Janusza Hryniewicza, Roman Wojciechowski wszedł w skład grupy Wiślanie 69' którą oprócz niego tworzyli wówczzas: Elżbieta Żakowicz (voc), Andrzej Bartoszek (g), Stefan Żochowski (org, p), K. Wilczek (bg) i S. Płaza (dr). Wykonywał z nią m.in. piosenki "Kiedy nadejdzie czas" i "A on nas nie wie nikt", które przez kilka miesięcy gościły na pierwszym miejscu listy przebojów Studia Rytm. Kiedy pod koniec 1972 r. Wiślanie 69 ropadli się, reaktywował Twarze, by następnie z początkiem 1974 r. znaleźć się w zespole Hokus: R. Wojciechowski (voc), H. Szpernol (g), W. Krakus (bg), J. Kaczmarek (keyb) oraz S. Kasprzyk (dr). Później występowali w nim także Ireneusz Nowacki (dr) i J. Bernethal (keyb). Repertuar Hokusa nawiązywał do stylistyki Twarzy i uzupełniony był o kompozycje R. Wojciechowskiego i J. Berenthala. W roku 1976 zespół wygrał "Targi Estradowe" w Łodzi pokonując m.innymi "Budkę Suflera". W 1977 r. grupa Hokus przez kilka miesięcy przygotowaywała estradowy program w składzie: R. Wojciechowski (voc), H. Szpernol (g), Jacek Gazda (bg), J.Berenthal (keyb) i J. Ziomber (dr). Podczas jego prezentacji w bytomskim klubie "Pyrlik" już na początku koncertu doszło do spalenia się aparatury i Hokus... rozwiązał się.

  Po 1977r. R. Wojciechowski koncertował z hard-rockowym Aerobusem, w którego składzie grali m.in. Zbigniew Wypych (bg), Marek Surzyn (dr) i Mirosław Borkowski (guit). W 1978 r. przez pół roku współpracował z grupą Breakout, biorąc udział w nagraniu albumu Żagiel Ziemi. W 1979 r. został wokalistą zespołu Transport Band (W. Krakus - bg; J. Kaczmarek - keyb; J. Ratajczyk - dr), z którym śpiewał piosenki utrzymane w konwencji funky-rocka: "Teatr dnia" "Baśniowy skrzat" "Prośba przy minus dwudziestu" "Wszystko się zmieni" "Obłęd" "A może by" - dwa ostatnie zamieszczone na singlu S-407. W 1980 r. występował na Bliskim Wschodzie jako członek formacji Traffic Lights.

  Podczas "Rawy Blues '83" zadebiutował z Grupą Bluesową WOO, z którą następnie wystąpił m.im. na kolejnych edycjach "Rawy Blues" (1984, 1985), festiwalu "Blues Top '85" w Sopocie, Olszytńskich Nocach Bluesowych '85 "Jesieni Bluesem 85' w Białymstoku oraz w ramach spotkań Wokalistów Jazzowych. Lider formacji WOO, to niezrównany interpretator rhythm & bluesowych standardów, jeden z najbardziej dynamicznych naszych wokalistów - stwierdził po jednym z występów Jan Chojnacki.

  Od 1986 r. formacja przyjęła nazwę Pazur Rock-Blues Band, grając w składzie: R. Wojciechowski (voc), Leszek Cichoński (g, voc), Andrzej Urny (g, voc), Włodzimierz Krakus (bg, voc) oraz Rafał Rękosiewicz (keyb). W swoim repertrarze miała utwory rockowe i bluesowe, m.in. z repertuaru B.B. Kinga, The Rolling Stones, Roda Stewarda, Johnny'ego Wintera i The Eagles.

  W czasie "Rawy Blues '89" "Pazur" znalazł się w szeregach zespołu D.D.D, z którym w 1991r wziął udział w konkursie Grand Prix Sopot 91 będąc pierwszym w historji festiwalu wykonawcą blues'owym i zarazem najwyżej ocenionym reprezentantem Polski. W latach 1989-1991, podczas pobytu w Berlinie, próbował założyć tam swój zespół. W 1991 r. stanął na czele formacji Roman "Pazur" Wojciechowski & Czarne Komety z południa: R. Wojciechowski (voc, Hca), Andrzej Urny (g), Jerzy Kawalec (bg), Krzysztow Głuch (keyb), Piotr Wojtasik (tp) i Kuba Majerczyk (dr). Razem z nią zrealizował materiał "Złote przeboje lat 60-tych", złożony z własnych opracowań tematów rhythm and bluesowych a wzmocniony gitarzystą Dariuszem Kozakiewiczem - wystąpił na "Rawie Blues '94". W roku 1996 "Pazur" voc. D Kozakiewicz guit. i P. Szkudelski dr. nagrali materiał rock-jazzowy składający się z kompozycji D. Kozakiewicza (płyta nie ukazała się).

  W 1998 r. "Pazur" nagrywa "Cień Kapelusza" : Pazur voc. b. harp L. Cichoński guit. J. Kaczmarek keyb. W. Krakus b.guit P. Ambroziak guit.voc. P Górnioczek guit.voc. I. Loth dr. W rok pózniej koncert "Przystanek Woodstok" a grają "Pazur" , M. Gerlitz guit. , P. Ambroziak guit. , A.Rusek b.guit. I. Loth dr. A.Nowak voc. w tym okresie i składzie koncerty w kraju i za granicą . W roku 2005 nagrywa płytę "Pazur sings The Beatles "w składzie: "Pazur'" , M. Gerlitz guit.B. Kotowski keyb. J. Lazar b.guit. M. Gmyrek dr.2006r. "Pazur" zostaje mianowany Dyr. Art. Międzyzdrojskiego Muzycznego Non-Stop Festival , w tym samym roku bierze udział w monodramie "Kobieta bez Instrukcji" i zakłada zespół "Yesterday" .Aktualny skład zespołów "Pazur" i "Yesterday" Pazur , S.Sroka guit. , J. Lazar b.guit. , M. Gmyrek dr. , S. Witta keyb.kier.art. A. Wajs i M. Daniłow voc. czasami B.Niebielecki dr. J. Gałach viol.


Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry