Wydrukuj tę stronę
piątek, 24 wrzesień 2010 18:44

Irek Dudek zaśpiewa bluesy na Rawa Blues 2010

Irek Dudek wreszcie zaśpiewa bluesa po polsku. Oficjalna koncertowa premiera płyty „Dudek Bluesy“ będzie na 30. Rawa Blues Festival, 9 października w hali Spodka w Katowicach. Czas na krótki wywiad.

Trudno uwierzyć, ale Irek Dudek miał w swojej dyskografii do niedawna tylko dwie bluesowe płyty – „No. 1” z 1986 nagraną z udziałem big-bandu i symfoniczną „New Vision of Blues” z 1994. Właśnie od pytania o tak długą przerwę zaczęliśmy krótką rozmowę przed Rawa Blues Festival...

RawaBlues.com: Dlaczego tak długo kazałeś czekać swoim fanom czekać na swoją nową bluesową płytę?

Irek Dudek: Ponieważ chcę aby każda moja nowa płyta stanowiła nowe otwarcie w bluesie. Tak było z Big Bandem ponad 20 lat temu, gdy w czasach socjalizmu udało się stworzyć prywatny Big Band grający boogie, wtedy nieobecną w Polsce odmianą bluesa. Później był symphonic blues, materiał który z kolei na festiwalach w zachodniej Europie był uznawany za wizjonerski i nowatorski.
Tak samo jest z nową płytą – nagrałem ją bo mam do powiedzenia coś nowego, bez powielania dźwięków już dawno zagranych.

RB: Co oznacza tytuł płyty – „Dudek Bluesy”?

ID: Tytuł jest przewrotny, bo nie chodzi tylko o bluesy, czyli bluesowe piosenki. Po angielsku „bluesy” znaczy okołobluesowy. To jest trochę gra słów – tak jak dla jazzu ukuto określenie „jazzy”. Tą płytą chciałem również przybliżyć bluesa do jazzu, podnieść jego rangę powyżej stereotypowego postrzegania bluesa jako prostej muzyki „dla plebsu”.

RB: Na pewno masz już gotowy plan jak będzie wyglądał Twoj koncert na Rawie. Możesz zdradzić choć część szczegółów?

ID: Tak, występ jest już wstępnie zaaranżowany. Wystąpię wraz z całym składem, który uczestniczył w nagrywaniu płyty – na perkusji Arek Skolik, na piano Kuba Płużek i Max Mucha - kontrabas. Na scenie będziemy blisko siebie, i tak na prawdę będziemy tworzyć na nowo. Płyta została nagrana bez prób, a również każdy prawdziwy koncert jest inny, dlatego na pewno pojawi się wiele wariacji. Tak było na przedpremierowym dla tej płyty, kameralnym koncercie w sali koncertowej Radia Katowice.

Występ Irka Dudka otworzy koncert finałowy 30. edycji Rawa Blues Festival.

Zobacz poprzednie wcielenia Irka Dudka na YouTube:

Irek Dudek Symphonic Blues - Rawa Blues Festival 1994

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash">

 

Irek Dudek Big Band - Tak dobrze mi tu - Rawa Blues Festival 2005

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash">

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Najnowsze od Bluesonline