niedziela, 07 sierpień 2011 12:44

Smokin' Joe Kubek and Bnois King - Have Blues, Will Travel

Smokin' Joe Kubek and Bnois King - Have Blues, Will Travel Smokin' Joe Kubek and Bnois King - Have Blues, Will Travel

Smokin' Joe Kubek and Bnois King zapraszają do podróży z bluesem. Have Blues, Will Travel to ognista porcja gitarowego grania, gdzie mamy aż dwóch gitarzystów solowych.

Tytułowy utwór "Have Blues, Will Travel" to fantastyczna porcja teksańskiego grania w najlepszym stylu. Nie są az tak heavy ja ZZ Top no i słychać, że perkusista umie zabawić się z rytmem. A samo brzmienie gitar - na zmianę klarowne i lekko przesterowane, w dodatku wykorzystujące technikę slide - wyborne.

"Got You Out Of My Blood" to utwór, w którym pobrzmiewa duch czarnego funku. A który z liderów jest bardziej funkowy? Łatwo sprawdzić - na całej płycie prawy kanał zarezerwował sobie Bnois King, lewy i centrum przestrzeni dźwiękowej należy do Smokin' Joe Kubka. Ich dialogi gitarowe i sposób patrzenia na improwizację to znakomita szkoła grania.

"Out Of Body, Out Of Mind" zaczyna się ciężko brzmiącym basem, a i sam riff przypomina dobrego, starego hard rocka. Ale muzycy nei przekraczają granicy. Cały czas grają bluesa ze sporym ogniem.

"RU4 Real?" to już prawdziwy pełzający blues ze slidem i mnóstwem oddechu. No i z humorem w tekście. Panowie znają sie na kobietach i wyśmiewają silikonowe i wybotoxowane piękności. Pycha.

Smokin' Joe Kubek i Bnois King nie ustają w zabawie ze slidem. "Payday In America" zaczynają tak esencjonalnymi dźwiękami, że az miło posłuchać. Bas cicho pulsuje, blachy szeleszczą a oni grają prosto, ale z sercem.

"Shadows In The Dark" to klasyczny, umiarkowany radiowy blues. Zaczyna się silną gitarową blue note, a linia wokalna jest po prostu radio friendly, podobnie brzmienie i tematyka utworu. No i piękne solo, przyjazne dla ucha wielbicieli ś.p. Gary Moore i mu podobnych.

Ale dość sentymentów. Swingujący "My Space Or Yours" brzmi i chicagowsko i jednocześnie bardzo współcześnie. Standardowy temat jest oczywiście tylko kolejnym pretekstem do pokazania, że bez czynienia zbędnego hałasu można grać fajne solówki, a brzmienia gitar uzupełniają się jak w dobrym małżeństwie.

Klasycznego bluesa grają znów obaj gitarzyści w "Sleeping With One Eye Open". Używają odrobinę więcej elektroniki dla wzbogacenia brzmienia, ale to pulsowanie i gitarowe sola - złożone z oczywistych cegiełek ale mimo to niepowtarzalne - cieszą każde ucho.

"My Guitar" to powrót do slide i swingującego Teksasu. Muzykom nie braknie energii, żeby w pozornie znane od kilkudziesięciu lat schematy tchnąć swego ducha.

"One Step At A Time" zaczyna się jak rasowy utwór amerykańskiego autostradowego rocka. A i brzmienie ma jakby pełniejsze i bogatsze. Radio, które gra classic rocka mogłoby z powodzeniem włączyć ten utwór na playlistę, przemycając przy okazji sporo blue notes w solówkach.

Za to "Wishful Thinking" to następny przejmujący klasyk blues rocka, który wyszedł spod palców Kubka i Kinga. Pięknie zawodząca gitara, nostalgiczny głos i czysto wybierane dźwięki składają się na przebojową epicką opowieść ze świata gitary elektrycznej. Nie można tej piosenki przegapić.

"What A Sight To See" to koda kończąca krążek. Znów rozbrzmiewa mocny, teksański utwór, który może spowodować znaczne przekroczenie prędkości na drodze.

Smokin' Joe Kubek i Bnois King to wyjątkowo udana spółka autorska i jeszcze lepiej współpracujący ze sobą gitarzyści. Wspomagani przez bas i perkusję grają, jak im w duszach gra, ale zobaczenie ich na żywo dopiero może pokazać, na co ich stać. Na razie trzeba poznać płytę.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry