Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

czwartek, 16 styczeń 2014 21:15

Najlepsza płyta 2013 to Dr Blues - Tribute To Ol’Skool Masters. Wyniki ankiety

Ankieta bluesonline.pl zakończona. Dr Blues I jego płyta „Tribute To Ol’Skool Masters” nagrana z dwoma różnymi składami i z dwoma czarnoskórymi gitarzystami z różnych odmian szeroko pojętego bluesa zdobyła 39% głosów.

Krzysztof Rybarczyk, czyli Dr Blues od kilkunastu miesięcy bardzo usilnie pracuje nad koncertami, nagraniami i praca ta nie pozostaje bez odzewu. Na dwupłytowym wydawnictwie dołączonym za darmo do kwartalnika „Twój Blues” w prenumeracie i udostępnionym w sieci, zagrały i Wielka Łódź i Bobbie "Mercy" Oliver na pierwszym krążku, a na drugim Soul Re Vision i Niki Buzz. Wydany pod koniec roku dwupłytowy album zebrał 3117 głosów.

Inny sposób promocji wybrała wieloosobowa formacja Daddy’s Cash. Nie pojawia się na festiwalach bluesowych, ale na obydwu swoich płytach zaprosiła czarnoskórych wokalistów. Na debiutanckim albumie śpiewał John Lee Hooker Jr., na zajmującej drugie miejsce w naszym plebiscycie „”Body Blues” pojawiła się młoda czarnoskóra Amerykanka Pam Hawkins. Sam zespół miał też silne wsparcie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wiele osób w składzie i potęga USA przyniosły 2054 głosy i drugie miejsce w ankiecie bluesonline.pl na najlepszą płytę roku 2013.

Trzecie miejsce zajął animator bluesa w Lublinie Adam Bartoś. Sam, jako muzyk, porusza się w estetyce folkowo-bluesowej, pisze teksty, no i ma z pewnością silne wsparcie środowiska akademickiego. Jego skromna płyta „Dokąd pójdę” zdobyła 816 głosów i zajęła trzecie miejsce.

Oczywiście nie można wykluczyć, że niektórzy fani wspomnianych zespołów, nawet bez ich wiedzy napisali „spambota walącego głosy z różnych IP z całego świata przez proxy serwery - jeden głos co 5 minut”, co wykazały nasze statystyki i zaprzyjaźniony z portalem webmaster, to i tak paradoksalnie z wynikami można się zgodzić.

Oczywiście, o gustach trudno dyskutować, ale wiele wydawnictw praktycznie nie było nawet dostępnych w sklepach, można je było zdobyć głównie na koncertach, lub z lepiej lub gorzej administrowanych stron zespołów. Oczywiście niektórzy artyści próbowali zatrudnić nawet profesjonalne agencje reklamowe, inni ograniczali się do dużej aktywności na facebooku, jeszcze inni zaufali wyłącznie swoim wydawcom, którzy nawet nie zadbali o poinformowanie dziennikarzy o wydawaniu ich płyt.

W niewielkim bluesowym polskim światku po prostu trzeba cieszyć się, że wciąż jeszcze wychodzą i płyty i wydawnictwa DVD. Oby rok 2014 przyniósł więcej nowości i większe zainteresowanie zakupami płyt przez fanów.

A oto pełne wyniki ankiety bluesonline.pl na bluesową płytę roku 2013

3117

Dr Blues – Tribute To Ol’Skool Masters

2054

Daddy’s Cash – Body Blues

816

Adam Bartoś – Dokąd pójdę

478

Grzegorz Kapołka Trio – Blues 4 You

333

Jerry’s Fingers – Welcome to fabulous Jerry’s Fingers world

332

After Blues – Proszę bardzo

311

Romek Puchowski – Free

251

Gerry Jablonski and the Electric Band – Twist of Fate

141

HooDoo Band – Unplugged

26

The Jan Gałach Band – Jan Gałach and Friends

24

V.A. – Tribute to Skiba w 30. rocznicę śmierci Ryszarda Skiby Skibińskiego

14

Tomek Kamiński Band – Groove

10

Tadeusz Nalepa , Breakout i przyjaciele – 60. Urodziny

8

Krzak – Experience

6

Natalia Natu Przybysz – Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin

2

Mahattan Blues Connection – Cadillac Blues

 

Nasz system zarejestrował łącznie7923 głosy z „unikalnych” IP.

Przypominamy, że w ankiecie brały udział płyty tylko tych artystów, którzy nadesłali swoje wydawnictwa w ciągu 2013 roku do redakcji.

 

Do góry