czwartek, 28 kwiecień 2016 07:24

VII Festiwal Bluesroads 2016. Jason Ricci jedyny koncert zagra w Krakowie (wideo)

Jason Ricci w klubie Hybrydy podczas Warsaw Blues Night 2010 Jason Ricci w klubie Hybrydy podczas Warsaw Blues Night 2010

Bluesroads Festival ogłasza swoją pierwszą zagraniczną gwiazdę. W tym roku krakowski festiwal odwiedzi Jason Ricci, jeden z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych harmonijkarzy naszych czasów.

Jason Ricci urodził się w 1974 r. w Portland, w stanie Maine a swoją przygodę z muzyką rozpoczynał jako wokalista w zespole punkowym, mając 14 lat. Za namową kolegów z grupy, postanowił również chwycić za instrument. Wybór padł na harmonijkę. W tamtym czasie Ricci zafascynowany był Howardem Levy'm. To właśnie technika overblowingu mistrza wpłynęła najbardziej na młodego adepta tego instrumentu.

 

W 1995 r. Ricci przeniósł się do Tennessee i to właśnie tam kariera 21-letniego wówczas muzyka zaczęła nabierać tempa. Jason zdobył pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Sonny Boy Blues Society, a jeszcze w tym samym roku wydał swój pierwszy album i wystąpił na King Biscuit Blues Festival. Zaczął również grywać z David'em Malone'm Kimbrough, synem Juniora Kimbrough. Później dołączył do grup, w których występowali obaj - ojciec i syn, a także R.L. Burnside. W roku 1999 Jason odniósł kolejny sukces. Zwyciężył w Mars National Harmonica Contest i rozpoczął muzyczną współpracę z Keithem Brownem. Rok później Adam Gussow poświęcił mu dwie strony w magazynie Blues Access, nazywając artystę jednym z najlepszych harmonijkarzy swojego pokolenia. Ricci znalazł się także w zestawieniu dziesięciu najlepszych instrumentalistów na stronie Modern Blues Harmonica.

W 2002 r. muzyk założył własny zespół - Jason Ricci & New Blood. Na gitarze grał tam Shawn Starski, uznany przez magazyn Guitar Player za jednego z dziesięciu najlepszych młodych gitarzystów. Zespół był nominowany trzy razy do miana najlepszej bluesowej grupy przez magazyn Blues Wax. W 2005 r. Ricci zdobył nagrodę dla najbardziej obiecującego bluesowego artysty im. Muddy’ego Watersa. Trzy lata później otrzymał tytuł harmonijkarza roku podczas Blues Critic Award. W 2009 r. Jason był również nominowany do Blues Music Award (tzw. "bluesowego Oscara") w kategorii harmonijki ustnej, a rok później okazał się najlepszy i odebrał tę nagrodę. W 2014 r. płyta Johnny’ego Wintera, na której zagrał także Ricci, została nagrodzona Grammy.

Technika gry Jasona Ricci opiera się na overblowingu i skali pentatonicznej. Muzyk specjalnie dobiera nuty tak, aby grać jak najszybciej. Jego teksty nawiązują do własnych przeżyć, opowiadają m.in. o niedopasowaniu do społeczeństwa czy problemach z używkami. Na płycie „Done with the Devil” artysta podejmuje również tematy związane z okultyzmem.

 

Jason wystąpił w Polsce w 2010 roku na Warsaw Blues Night, dając niezwykle energetyczny koncert.

 

Teraz po 6 latach znów mamy okazję zobaczyć go w Polsce 20 maja na Bluesroads Festival.

 

VII Festiwal Bluesroads 19 - 22 maja 2016.

Jak co roku wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Do góry