poniedziałek, 24 kwiecień 2017 18:59

X Suwałki Blues Festival 2017. Finaliści Polish Blues Challenge 2018 już wybrani (wideo)

Kraków Street Band zagra na X Suwałki Blues Festival 2017 jako finalista Polish Blues Challenge 2018 Kraków Street Band zagra na X Suwałki Blues Festival 2017 jako finalista Polish Blues Challenge 2018

X Suwałki Blues Festival 2017 to także konkurs Polish Blues Challenge 2018. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na finale Eurpean Blues Challenge w 2018 roku w Norwegii. Znamy już pięciu polskich finalistów.

Pięć zespołów weźmie udział w Polish Blues Challenge 2018 podczas Suwałki Blues Festival 2017. Zgłoszenia nadesłało 10 wykonawców z Polski. Z tego grona Rada Artystyczna wybrała 5 zespołów, które wezmą udział w Polish Blues Challenge 2018:

  1. Gruff!
  2. Cheap Tobacco
  3. Riders
  4. Kraków Street Band
  5. Jan Gałąch Band

Oceny dokonała Rada Artystyczna powołana przez organizatora Suwałki Blues Festival 2017 w składzie:

  • Bogdan Topolski – dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival– przewodniczący Rady Artystycznej
  • Jan Chojnacki – Program 3 Polskiego Radia – członek Rady Artystycznej
  • Andrzej Matysik – redaktor naczelny kwartalnika „Twój Blues” – członek Rady Artystycznej

Gruff! to ultra-formacja powstała z bluesowego duetu Przytuła&Kruk, po to by burzyć konwenanse muzyczne, mieszać i niszczyć wszelkie schematy. Fuzja akustycznego tandemu z pełnym energii perkusyjnym graniem Maćka Kudły dała zadziwiający efekt. Na ich koncertach można zasmakować różnych klimatów: od nastrojowych, bluesowych ballad, poprzez swingowe parodie, aż do ciężkich (momentami nawet heavy metalowych) brzmień.

Zespół Cheap Tobacco to żywiołowa, krakowska formacja, która w 2012 roku wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na bluesowej i nie tylko scenie muzycznej w Polsce, zdobywając główne nagrody na wielu festiwalach. Ponadto zespół zajął pierwsze miejsce na alternatywnej liście Radia Kraków w notowaniu z 13.12.2012. W marcu 2013 roku zespół wydał płytę krótko grającą. Cechą charakterystyczną Cheap Tobacco są występy pełne energii i emocji. Muzyka, jaką wykonuje zespół nie jest łatwa do zdefiniowania… to fuzja bluesa, rocka i funky i… jeszcze coś. Dodatkowo muzycy starają się aby każdy koncert był niepowtarzalny. Nie boją się eksperymentowania i zmiany aranżacji, dlatego też grają elektrycznie lub akustycznie, często z towarzyszeniem sekcji dętej.

Historia zespołu Riders rozpoczęła się w październiku 1997 roku w Wałbrzychu, kiedy to ogarnięty wielką muzyczną pasją Grzesiek Kuks po różnorodnych muzycznych perturbacjach podejmuje próbę stworzenia zespołu grającego rockowe i bluesowe standardy.

Riders debiutowali na festiwalu Kraśnik Blues-Meeting w lipcu 1999r. od razu zdobywając Grand Prix festiwalu. Potem były Grand Prix festiwali:
• Blues nad Bobrem '99 w Bolesławcu (sierpień 1999),
• Jesień z Bluesem '99 w Białymstoku (listopad 1999) ,
• Bluesada 2000 w Szczecinie (marzec 2000),
• Noce Bluesowe 2000 w Rawie Mazowieckiej (maj 2000),
• Blues na Kujawach 2000 (lipiec 2000),
• Olsztyńskie Noce Bluesowe (lipiec 2000),
• Tyski Festiwal im.Ryśka Riedla w Tychach (lipiec 2000).

Z powodzeniem wystąpili dwukrotnie przed 200 tysięczną publicznością Festiwalu Przystanek Woodstock '98 (jeszcze w czteroosobowym składzie) i Woodstock '99.

Kraków Street Band to formacja, która powoli staje się nową muzyczną wizytówką miasta dla przybyszy z kraju oraz zagranicy. Dziewięciu profesjonalnych muzyków, na co dzień grających w różnych zespołach i projektach, zbiera się w słoneczne dni by występować na Krakowskim Rynku. Każdy występ momentalnie ściąga tłum widzów zbierający się wokół radosnej grupy. W pierwszej połowie 2014 roku zespół błyskawicznie zdobył popularność w całym. Następnie dostał się do finału Must Be The Music, programu muzycznego oglądanego przez miliony telewidzów, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym etapie. A w czerwcu Kraków Street Band reprezentował Polskę na wielkim festiwalu muzyki ulicznej „Haizetara” w kraju Basków.

Jan Gałach Band powstał w 2010 roku. W 2013 roku Gałach wydaje swoją pierwszą autorską płytę „Jan Gałach and Friends”.

Zespoły wystąpią w dniu 8 lipca 2017 r. podczas Polish Blues Challenge 2018 w ramach Suwałki Blues Festival 2017 na scenie na placu. M. Konopnickiej oraz powalczą o kwalifikację do European Blues Challenge 2018 oraz nagrodę Grand Prix wraz z nagroda pieniężną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza.

 

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry