poniedziałek, 25 wrzesień 2017 19:07

28. Toruń Blues Meeting 2017. Przyjadą Ten Years After, Dorrey Lin Lyles i inni. Pełny program

Ten Years After i  Dorrey Lin Lyles będą najważniejszymi gwiazdami 28. Toruń Blues Meeting 2017. Premierowo zagra Sobczak & Szopiński Duo. Przez dwa dni Toruń i klub "Od Nowa" będą mekką fanów bluesa z całej Polski. Już po raz 28.!

Toruń Blues Meeting to wyjątkowy festiwal muzyki bluesowej, znany głównie ze wspaniałej  atmosfery, która przypomina coroczne spotkania przyjaciół. Festiwal odbywa się zawsze w przedostatni weekend listopada. Niezmiennie od lat do toruńskiej „Od Nowy” zjeżdżają w tym czasie fani tej muzyki z całego kraju. Festiwal trwa dwa dni, chociaż zdarzały się w historii imprezy trzydniowe.

Festiwal nie jest konkursem. Uczestnicy nie otrzymują nagród. Dzięki temu nie występuje niezdrowa atmosfera „sportowej” rywalizacji. Jedyną nagrodą dla wykonawców są brawa publiczności zgromadzonej w klubie. Ideą  festiwalu jest prezentacja różnych form i stylów bluesa oraz połączenie młodości z doświadczeniem. Na scenie „Od Nowy” pojawiają się wykonawcy reprezentujący bluesa elektrycznego i akustycznego, boogie, jump, west coast,  blues-rocka, country bluesa i oczywiście nieśmiertelnego bluesa chicagowskiego. Bywalcy festiwalu mogą podziwiać zespoły, duety i solistów, weteranów i młodych adeptów bluesowej sztuki, którzy maja okazję  wystąpić przed szerszą publicznością, u boku swoich starszych kolegów „po fachu”.

Od samego początku rolę gospodarza festiwalu pełni Maurycy – szef klubu „Od Nowa” i lider toruńskiej grupy Tortilla (dawniej Tortilla Flat).

Atmosfera legendarnego już klubu „Od Nowa” sprawia, że koncerty są wyjątkowo gorące i niepowtarzalne. Niezwykły klimat festiwalu tworzą jego wierni sympatycy, którzy cyklicznie przyjeżdżają na toruńską imprezę.

Tradycją  Toruń  Blues  Meeting  są  nocne jam sessions na małej scenie klubu. Biorą  w nich udział  muzycy  z  różnych formacji,  a  często również „przedstawiciele” publiczności. Nigdy nie wiadomo,  kto z kim zagra. Gorące jamy trwają  do  białego rana,  a  rekordowy zakończył się w pewną listopadową niedzielę o 12 w południe!

Toruń Blues Meeting 2017 – Program

PIĄTEK (17 listopada 2017)


– DORREY LIN LYLES & WHITE TRASH (USA/JAP/D)

Dorrey Lin Lyles – amerykanka urodzona w 1970 roku. Swoją przygodę z muzyką zaczęła od gospel. Współpracowała z takimi zespołami jak: Gospel Caravan Johna Howarda, Tyscot Recording Artist Franklin ”Bubby” Fann. W swojej solowej karierze zgrabnie łączy gatunek gospel z bluesem, soulem i jazzem. Miała przyjemność wstępować w Carnegie Hall w Nowym Jorku u boku Jamesa Ingrama, Oleta Adamsa, Peabo Brysona and Melissa Manchestera.

Dorrey Lyles & White Trash to projekt złożony z międzynarodowych muzyków. Mają za sobą duże festiwale, m.in.: w Hiszpanii, Francji, Polsce i USA. Muzycy, którzy towarzyszą Dorrey to rozpoznawalni w Europie i na świecie artyści wysokiego formatu.


LEIF DE LEEUW BAND (NL)

LEIF DE LEEUW – uzdolniony, po mimo młodego wieku holenderski gitarzysta. Wraz ze swoim zespołem gra Bluesrocka z domieszką takich nurtów jak: Funk, Soul i Fusion. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w wieku dziewięciu lat, kiedy to zaczął pobierać pierwsze nauki gry na gitarze. Po dwóch latach, kiedy miał okazję uczestniczyć w koncercie Johnna Wintera, uświadomił sobie, że muzyka jest tym, co chciałby w życiu robić. Leif studiował na Codarts Musikhochschule w Rotterdamie.

W skład zespołu, który zagości na Toruń Blues Meeting wchodzą: Leif de Leeuw, Boris Oud, Tim Koning i Britt Jansen.


– GANG OLSENA

Gang Olsena – polski rhythmandbluesowy zespół muzyczny. Powstał w Rudzie Śląskiej w 1988 roku w wyniku połączenia Big Tu Tu, Dinx Band i Lean Back. Jak sama nazwa może sugerować „założeniem programowym” Gangu jest bawić siebie i publiczność.

Zafascynowani muzyką Blues Brothers, Jamesa Browna, Lynyrd Skynyrd i innych wykonawców z pogranicza soulu, rocka i rhythm & blues’a bardzo szybko określili swój styl i dopracowali się własnego wizerunku scenicznego. Spontaniczna zabawa na scenie, poparta dobrym warsztatem muzycznym owocuje świetną zabawą.


– MR. BIG JACK

Mr Big Jack – to trio doświadczonych muzyków. Repertuar łączy zainteresowania muzyczne członków zespołu i oparty jest głównie o bluesa i starego, dobrego rock and rolla. Misja zespołu brzmi: Dostarczyć dobrej zabawy przybyłej na koncert publiczności. Artyści tworzący zespół występowali na największych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Rawa Blues Festival, Piknik Country w Mrągowie, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Gdynia Blues Festival, Baltic Music Festival (Szwecja), Gevarenwinkelfestival (Belgia) i wiele innych. Lider zespołu, Jacek Siciarek, to charyzmatyczny wokalista i gitarzysta, wsparty solidną sekcja rytmiczną gwarantuje pełną energii rozrywkę przy muzyce.


– SOBCZAK & SZOPIŃSKI DUO

 Sobczak & Szopiński Duo – dwaj znani wszystkim fanom bluesa muzycy spotykali się ze sobą od wielu lat, ale mocniej połączyło ich granie w odrodzonym po latach milczenia zespole Hot Water. Wielka przyjemność wspólnego muzykowania spowodowała, że obaj muzycy postanowili zrobić razem coś jeszcze. I tak powstał  duet Szopiński & Sobczak.  Zamiłowanie do otwartego, improwizowanego grania  oraz muzyczne fascynacje bluesem, boogie, amerykańskim folkiem dają ciekawą muzyczną mieszankę, gdzie tematy standardów są tylko punktem wyjścia do muzycznych poszukiwań. Zarówno Maciej Sobczak jak i Bartek Szopiński to nietuzinkowi instrumentaliści, co powoduje że ich koncert także od tej strony jest bardzo ciekawy. Gitary Sobczaka i piano Szopińskiego czarują zarówno subtelnym pojedynczym dźwiękiem, jak i obsesyjnymi, mocnymi riffami. Koncert na Toruń Blues Meeting 2017 będzie koncertową premierą tego materiału

SOBOTA (18 listopada 2017)


– TEN YEARS AFTER (GB)

Ten Years After – jeden z czołowych brytyjskich zespołów bluesrockowych popularnych na przełomie lat 60. i 70. Zespół został założony w 1967. Obecnie zespół działa i koncertuje, ale bez najważniejszego członka, Alvina Lee, który zmarł 6 marca 2013 r. 27 lipca 2008 zespół wystąpił na X Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla. W styczniu 2014 szeregi zespołu opuścili Joe Gooch i Leo Lyons. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Marcus Bonfanti, Colin Hodgkinson, Chick Churchill i Ric Lee.

Drugi koncertowy album zespołu „Undead” z 1968 roku zdobywał listy przebojów, m.in. dzięki utworowi „I’m Going Home”. Podobnie było z płytami „Ssssh” i „Cricklewood Green”. Na tym ostatnim znalazł się przebój „Love Like a Man”.

W swej karierze zespół kilka razy się rozpadał i reaktywował. W roku 2001 Ric Lee, szukając płyt do reedycji natknął się na nagrania z „Live at the Fillmore East 1970″. Poprosił Alvina o pomoc w promocji wydawnictwa, ale ten odmówił. Na szczęście reszta zespołu była bardziej entuzjastycznie nastawiona do tej propozycji i wraz z Joe Goochem znów wyruszyła w trasę. Ten Years After pracowali także nad nowym materiałem, dzięki czemu w 2004 roku wydali „Now”. Rok później mogliśmy posłuchać także podwójnego albumu „Roadworks”.


– JOHNNY B’BEAST (LV)

Johnny B’Beast – a właściwie to Janis Zvers jest pochodzącym z Łotwy gitarzystą bluesowym. Już od lat młodzieńczych Johnny grał w lokalnych zespołach metalowych i hardcore’owych, ale to jednak blues był tym, co go najbardziej pociągało. Blind Willie Johnson, Bob Brozman, Brother Dedge, Seasick Steve i Daniel Bachman mieli duży wpływ na muzyczny kształt twórczości Johnny’ego. Doskonały rym, melodia z dodatkiem prostych tekstów i „południowego bluesa” to klimat oddający charakter jego twórczości. W 2014 r. Johnny B’Beast zagrał 18 koncertów, włączając w to Festiwal „Laba Daba” – jeden z najbardziej znanych festiwali na Łotwie, który odwiedziło ponad 15 000 ludzi.


– BANG ON BLUES

Bang on blues – to projekt blues-rockowy z pn.-wsch. Polski. Składa się z bardzo doświadczonych muzyków. W ramach różnych projektów grali i grają nie tylko na polskich scenach, występowali również w Irlandii, Francji (Bay Car Blues Festival), Niemczech, Czechach (Prerov Jazz Festival), Rosji, na Litwie (Bliuzo Naktys), Łotwie (Baltic Blues Contest), Szwecji i w Norwegii (Notodden Blues Festival).

Skład zespołu: Piotr Karpienia – śpiew, gitara, Bogdan Topolski – gitara, Rafał Lemieszko – bass, Piotr Mikulski – perkusja.


– HOT LIPS

Hot Lips – to zespół, od którego bije wiecznie żywa energia lat 50. i 60. To trzy niepowtarzalne głosy wokalistek, w towarzystwie instrumentalistów, namiętnie rozkochanych w muzyce lat minionych. Niebanalny wyraz, poczucie humoru, świeżość i nieokiełznany żywioł określają to, czego publiczność może się spodziewać po ich występie. Zespół powstał po kilku latach poszukiwań idealnego składu a w szczególności trzech wokalistek, które z założenia poza swoimi wyjątkowymi zdolnościami wokalnymi miały czuć i umieć oddać klimat lat 40 , 50 i 60-tych. Styl muzyki, w jakim się poruszają, to głównie rockabilly, jump blues, rock and roll , boogie woogie. W swoim repertuarze HOT LIPS ma również nowe utwory zagrane w stylizacji lat 50-tych.


– TORTILLA & MAREK STRYSZOWSKI

Tortilla to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Tortilla czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Największymi atutami Tortilli są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu.

Charakterystyczne dla kompozycji własnych Tortilli są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji. Zespół ponad 1.000 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Tortilla jest laureatem festiwalu Rawa Blues. Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze. Tortilla ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry