Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Bluesonline poleca

Podlaski Maraton Bluesowy V

poniedziałek, 22 październik 2018 23:26

34. Jesień z Bluesem 2018. Przyjadą: Diunna Greenleaf, Bob Corritore, Billy Branch, James Harman, Giles Robson. Pełny program (wideo)

Diunna Greenleaf & Blue Mercy Diunna Greenleaf & Blue Mercy

Widzę podczas koncertów młodych ludzi, którzy są zafascynowani bluesem, rozumieją go, a co najważniejsze czują - powiedziała bluesonline.pl Diunna Greenleaf. Wokalistka wraz z harmonijkarzem Bobem Corritore zwieńczy 34. Jesień z Bluesem 2018. Bo obchodzący jubileusz 40-lecia festiwal będzie też zlotem najlepszych harmonijkarzy.

- Gdyby blues był prezentowany codziennie w radiu, tak, jak muzyka pop, czy hip-hop, gwarantuję, że miałby ogromną popularność - powiedziała nam w 2014 roku podczas festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe Diunna Greenleaf. Festiwal w Olsztynie w tym roku zlikwidowano, za to po raz 34. odbędzie Jesień z Bluesem 2018. Przez kilka lat festiwal był zawieszony, stąd jubileusz 40-lecia, bo pierwszy raz odbył się w listopadzie 1978 roku!

Koncertowy maraton rozpocznie dobrze już znany w Polsce Earl Thomas, tym razem w klimatach gospel, ale Radiowa Trójka zdecydowała, że transmitować będzie koncert Gift & The Moonbeams.

Jako, że Jesień z Bluesem wymyślili Jarek Tioskow, gitarzysta Kasy Chorych i Ryszard Skiba Skibiński - legendarny harmonijkarz tej formacji, na fanów czekać będzie Blues Harp Explosion!, czyli Billy Branch, James Harman i Giles Robson. Z kolei z Dinną Greenleaf gościnnie wystąpi Bob Corritore.

Co zaskakujące, Białostocki Ośrodek Kultury namówił byłych muzyków Kasy Chorych do zagrania kilku utworów pod wspólnym szyldem "Pamięci Skiby" jednak nie będzie wśród nich...harmonijkarza.

34. Jesień z Bluesem 2018 - program

22 listopada, czwartek

Earl Thomas gospel

Pochodzi z muzycznej rodziny, w której mama śpiewała gospel, a tata grał bluesa. Obdarzony charakterystycznym, zachrypniętym głosem, niesamowitą sceniczną charyzmą i energią jest jak Rod Stewart, Tina Turner i Seal w jednym!
Artysta dwukrotnie odwiedził Białystok, tym razem zaprezentuje się w programie gospel! Usłyszymy utwory z albumu „Plantation Gospel” oraz stare Negro Spirituals z południowo-wschodniej części stanu Tennessee, skąd pochodzi.
Tych tradycyjnych pieśni, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, nauczyły Earla jego matka i babka. Słuchał ich też wielokrotnie w kościele, w rodzinnej miejscowości Pikeville. Jak mówi, pieśni te towarzyszą mu przez całe życie. To pieśni powstałe z doświadczeń ery niewolnictwa oraz opisujące epokę walki o prawa obywatelskie. Opowiadają o pracy na polach bawełny, o nierównościach społecznych – o wszystkim tym, co ważne dla Afroamerykanów.

Earl Thomas wystąpi z towarzyszeniem wokalnego tria a capella: Gerard Mcarthur, Paul Connor Mcarthur, Greig Taylor

Gift & The Moonbeams – transmisja live na antenie radiowej Trójki w audycji Jana Chojnackiego „Bielszy odcień bluesa”

Pochodzący z Zimbabwe Gift Musarurwa to wszechstronny muzyk, któremu od dzieciństwa towarzyszył blues i jazz. W wieku 12 lat nauczył się gry na pianinie, co dało mu status członka Galaxy Musical Club. Nie było go stać na zakup własnego instrumentu, więc zaczął grać na gitarze i harmonijce. W 1967 roku założył swój pierwszy zespół Scorpio Brothers. Występował z wieloma artystami z kraju i z zagranicy. Warto dodać, że jego brat, August Musarurwa, był znanym w Zimbabwe muzykiem jazzowym. Obecnie Gift Musarurwa mieszka w Norymberdze.

W muzyce Gifta i The Moon Beams można znaleźć dużo wpływów z innych tradycji, dlatego usłyszymy u nich mieszankę anglosaskich hymnów z afrykańskim rytmem, ragtime’owymi riffami i bluesową skalą. Ta mieszanka daje Giftowi muzykę z własną tożsamością, wyjątkowym kulturowym smakiem.

Projekt powstał dzięki Margarete Delettre, która poznała Gifta z gitarzystą Michałem Karbowskim, wokalistką Iwoną Karbowską i basistą Dariuszem „Ju Ghanem” Dżugarem. Kiedy uczyli się oni grać nowe utwory, Gift opowiadał im o genezie każdego z nich. Po entuzjastycznym przyjęciu piosenek na festiwalu Bardentreffen, zdecydowali się nagrać płytę, co zajęło im zaledwie… jeden dzień!

godz. 20 kino Forum bilet 30 zł

23 listopada, piątek

Pamięci Skiby
Białostoccy muzycy związani z początkami bluesa w Białymstoku i początkami zespołu Kasa Chorych, kilkoma utworami Ryszarda Skiby Skibińskiego przypomną twórczość artysty.

Jarek Tioskow
Wokalista i gitarzysta. Razem z Ryszardem Skibińskim i Mirosławem Kozłem założył w 1976 roku Kasę Chorych.
W zespole na dobre i na złe – aż do jego rozwiązania w 2017 roku. Obecnie współpracuje z wieloma muzykami.

Mirek Kozioł
Perkusista. Współzałożyciel Kasy Chorych i członek zespołu w latach 1975-1984. W ostatnich latach grał w zespołach Blułoter oraz Bracia i Siostry.

Marek Kisiel
Saksofonista i pianista. W składzie Kasy Chorych od 1979 roku (grał na saksofonie, po reaktywacji zespołu – na instrumentach klawiszowych). Z Kasą związany do 2006 roku. Kompozytor m.in. słynnej „Szalonej Baśki”. Obecnie w składzie Cynamowowej Kaczki.

Włodek Dudek
Gitarzysta. W kasie Chorych od 1979 roku, aż do rozwiązania zespołu. Po reaktywacji – powrócił do składu. Obecnie współpracuje z F.B.I. Blues Band.

 

Wentus Blues Band

Wentus Blues Band z Kokkoli w centralnej Finlandii znajduje się w epicentrum nordyckiej bluesowej eksplozji. Istniejący od 1986 roku zespół gra 150 koncertów rocznie i ma opinię najpracowitszej bluesowej grupy w Skandynawii. Przez lata występów w całej Europie, pięciu muzyków Wentus Blues Band wykształciło własny bluesowy styl, stając się cenioną skandynawską muzyczną instytucją.

„Throwback” to pamiętnik z tych tras; piosenki, które przez „śmiech, pot i łzy” zespół grał na wielokilometrowych trasach koncertowych. Tym albumem grupa chciała również oddać hołd swoim muzycznym bohaterom, takim jak Canned Heat, Eddie Kirkland czy Louisiana Red, nagrywając ich ulubione przez zespół utwory.

Skład zespołu:
Niko Riippa – gitara
Robban Hagnäs – bas
Juho Kinaret – wokal
Pekka Gröhn – klawisze
Daniel Hjerppe – perkusja

Blues Harp Explosion! Billy Branch, James Harman & Giles Robson

Przygotujcie się na eksplozję harmonijkowego talentu, bo amerykańskie legendy Billy Branch i James Harman łączą siły z wirtuozem nowego pokolenia, Brytyjczykiem Gilesem Robsonem! To będzie niezapomniane show, wypełnione magią bluesowej harmonijki. Wesprze ich najlepszy londyński bluesowy skład – The Giles Robson Band: Jason Ribeiro (Paul Lamb and the Kingsnakes) na perkusji, Enzo Strano (The Cinelli Bros) na basie i Paul Garner (Steve West Weston Band) na gitarze.

Billy Branch to legendarny chicagowski harmonijkarz, trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy. Miał zaszczyt znaleźć się na popularnej składance „Harp Attack!” (Alligator Records) obok takich sław, jak: Junior Wells, James Cotton i Carey Bell. Przez wiele lat był członkiem zespołu Williego Dixona.

James Harman – Harmonijkowa Eksplozja – najlepiej wypada na scenie. Nominowany do Grammy, swoją grą przypomina Little Waltera czy Sonny’ego Boy’a Williamsona. Uważany jest za jednego z najlepszych współczesnych bluesowych wokalistów i autorów tekstów. Gościnnie gra na harmonijce w ZZ Top.

Giles Robson to – według bluesowych legend Sugara Blue i Paula Jonesa – jeden z najlepszych żyjących harmonijkarzy. Swój pierwszy album, For Those Who Need the Blues, wydał w 2016 roku. W tym roku, wraz z Joem Louisem Walkerem i Brucem Katzem, wydał płytę Journey to the Heart of the Blues.

godz. 18 kino Forum bilet 60 zł

The Firebones + jam session

Nowa formacja bluesowa, stworzona w 2017 roku, to wybuchowe połączenie energii muzyków, będących na scenie od lat i współtworzących zespoły takie jak Jerry’s Fingers, Boogie Boys czy Outsider Blues.
The Firebones to mieszanka rockabilly, boogie woogie, rock’n roll’a i jump bluesa. Zespół wykonuje własny materiał oraz covery dawno zapomnianych melodii z lat 50. i 60. XX wieku.

Skład zespołu:
Piotr Szencel – wokal, harmonijka ustna
Michał Cholewiński – pianino
Piotr Bienkiewicz – gitara
Janusz Brzeziński – kontrabas
Max Ziobro – perkusja

godz. 23 klub Fama bilet 25 zł

24 listopada, sobota

Egidio „Juke” Ingala & The Jacknives

W północnych Włoszech mieszka kilku panów, porozumiewających się właśnie w języku bluesa, którzy znani są jako Egido „Juke” Ingala and the Jacknives. Czterech osobników, którzy stworzyli zespół, w naturalny sposób przyciągnęło do siebie przeznaczenie.
Ich miłość do bluesa i oddanie do wykonywania go na scenie tak głęboko weszły w ich zbiorową świadomość, że każde odejście od prawdy leżącej w sercu tej muzyki byłoby bluźnierstwem.

Zespół, oprócz śpiewającego i grającego na harmonijce Egido, tworzą gitarzysta Marco Gisfredi, basista Max Pitardi i perkusista Enrico „Henry” Soverini – wszyscy ulepieni z tej samej gliny i bez problemu rozumiejący się na scenie.

Arnaud Fradin & His Roots Combo

Francuski artysta Arnaud Fradin jest w pełni świadomy historycznego i ludzkiego wymiaru bluesa, dlatego wykonywane przez niego piosenki – pożyczone od Skipa Jamesa, Roberta Johnsona, Erica Bibba, Muddy’ego Watersa czy Luthera Allisona – opowiadają o trudnym losie, akceptacji, miłości i tym, że każdy człowiek ma prawo do wolności.

Fradin pokazuje uniwersalność pierwotnej afroamerykańskiej sztuki. Kiedy bas Igora Pichona, perkusja Richarda Housseta, harmonijka Thomasa Troussiera oraz gitara i wokal Fradina łączą się w całość, Roots Combo wchodzi na muzyczną ścieżkę, którą niewielu artystów podążało od czasów Muddy’ego Watersa.

Artyście i jego zespołowi nie chodzi tylko o łączenie czystego country bluesa z kulturą miejską. Ich muzyka nawiązuje do całej wieloetapowej historii bluesa, od jego pierwotnych afrykańskich korzeni do muzyków młodszego pokolenia, takich jak Alvin Youngblood Hart.
Przede wszystkim jednak, Roots Combo nigdy nie zapominają o istotnej, ale często zapominanej cesze bluesa: wzbudzaniu nadziei.

Diunna Greenleaf i Blue Mercy, ze specjalnym udziałem Boba Corritore

Urodzona w Houston w Teksasie liderka Blue Mercy, muzyką gospel zainteresowała się dzięki swoim rodzicom. Inspirowała się również twórczością Koko Taylor, Arethy Franklin, Rosetty Tharpe, Sama Cooke’a czy Charlesa Browna. Ostatecznie wypracowała swój własny styl bluesa, zawierającego elementy jazzu, gospel i soulu.

Występowała w obu Amerykach, Europie i Australii. Na scenie pojawiała się obok Boba Margolina, Keba Mo, Willie’go „Pinetopa” Perkinsa czy Huberta Sumlina. Trzykrotnie była laureatką Blues Music Awards.

Jej oddanie bluesowi przejawia się nie tylko poprzez występowanie na scenie. Greenleaf była też pierwszą w historii przewodniczącą Houstońskiego Towarzystwa Bluesowego. Za jej kadencji zorganizowano Festiwal Bluesa im. Willie Mae „Big Mama” Thornton czy coroczne Dni Założycieli Houstońskiego Towarzystwa Bluesowego. Prowadzono również bluesowe projekty edukacyjne w szkołach.

Skład zespołu:
Diunna Greenleaf – wokal
Ronni Boysen – gitara
Henrik Poulsen – bas
Daniel Winery – perkusja
Bob Corritore (gościnnie) – harmonijka

godz. 18 kino Forum bilet 60 zł

Hot Tamales Trio + jam session

Hot Tamales prezentują autorskie spojrzenie na blues, jazz czy gospel. Jednocześnie starają się nie wpaść w żadną z tych szuflad, chwytając za serce pięknymi piosenkami i ujmującą liryką, znajdując w swojej muzyce czas na wiele rodzajów emocji.
Od początku swojego istnienia pojawili się na większości festiwali bluesowych w Polsce, zdobywając po drodze mnóstwo nagród indywidualnych i dla całego zespołu.

Skład zespołu:
Eliza Sicińska – wokal
Grzegorz Kosowski – gitara
Łukasz Pietrzak – harmonijka

godz. 23 klub Fama bilet 25 zł


Cena karnetu: 160 zł

bilety i karnety w sprzedaży od 22 października w kasie kina Forum (tel. 85 746 13 20) lub online http://www.bilety.bok.bialystok.pl/

 

Do góry