Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

niedziela, 12 maj 2019 00:18

Kawiarnia Fama. Blues Fama. Po 50-ce i 48 Godzin na jednym koncercie (wideo)

Kawiarnia Fama. Blues Fama. Po 50-ce Kawiarnia Fama. Blues Fama. Po 50-ce

Białostockie formacje  Po 50-ce i 48 Godzin zagrały na wspólnym koncercie w ramach cyklu Blues Fama w kawiarni Fama.

Obydwa zespoły łączy cecha, która stała się mottem pierwszej z grup. Członkowie zespołów raczej przekroczyli 50. rok życia. A że po 50-tce chęć do grania paradoksalnie się wzmaga, bo to i na sprzęt stać i czasu więcej, bo dzieci odchowane, to utalentowani amatorzy grają. Dlaczego amatorzy? Bo nie żyją z muzykowania i nie mają takich zamiarów. Grają po godzinach, bo blues i blues rock to po prostu ich pasja. A że robią to nieźle, czasem chcą pokazać się innym. Tak było w przypadku koncertu grupy Po 50-ce.

Zespół powstał w 2012 r., wszyscy członkowie zespołu w momencie powstania mieli ukończony 50. rok życia. Występowali kilka razy na otwartej scenie Suwałki Blues Festiwal, na Festiwalu Blues Rock w Łomży w 2017 r., ale zazwyczaj grają dla przyjaciół. W repertuarze – zarówno własne utwory jak i covery.

Skład zespołu:
Andrzej Bielewicz – gitara
Grzegorz Bogojło – harmonijka
Zbigniew Piesowicz – perkusja
Mirosław Rusak – gitara, wokal
Janusz Topolski – bas
Gościnnie: Bogdan i Jerzy Topolscy  

Inaczej sprawa ma się z formacją 48 Godzin. Założył ja Mirosław Kłosowski 35 lat temu. Zespół nigdy się nie rozpadł, choć po nadziejach z drugiej połowy lat 80. XX wieku wiele nie pozostało. A płyty zaczęli nagrywać dopiero pod koniec XX wieku. Bo też nie musieli, tylko chcieli grać. A że przy okazji Mirosław Kłosowski ma niespożyte siły do pisania tekstów i układania bluesowych cegiełek, wciąż tworzą nowe piosenki. W dodatku po polsku. I umieją je zagrać!

Nazwa zespołu pochodzi od obowiązującego w stanie wojennym paragrafu pozwalającego zatrzymać na 48 godzin każdego obywatela.

Zespół od początku gra bluesa i wszystko co się z bluesem kojarzy. W latach 80. uczestniczył z powodzeniem w ogólnopolskich muzycznych konkursach, m.in. OMPP, Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Lata 90. to występy na Jesieni z Bluesem, Rawie Blues, w klubach, na Orkiestrze Świątecznej Pomocy i innych imprezach muzycznych.

Dyskografia: „Krótki sen” 1998 r., „Wilk” 2004 r., „48 Godzin” 2008 r., „1410” 2014 r., „Pocałuj mnie” 2018 r.

Skład zespołu:
Mirek Kłosowski – gitara, wokal
Janusz Nowowsiak – harmonijka
Kuba Szumarski – bas
Grzegorz Poznański – gitara
Grzegorz Pawłowicz – perkusja

 

Do góry