Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

czwartek, 30 maj 2019 08:22

Suwałki Blues Festival 2019. Lucky Peterson zagra 13 lipca na scenie przy Ratuszu (wideo)

Lucky Peterson by Rauffet Xavier Lucky Peterson by Rauffet Xavier

Lucky Peterson zagra 13 lipca na scenie przy Ratuszu. To kolejna światowa gwiazda, jaka przyjedzie na Suwałki Blues Festival 2019

Lucky Peterson przyjedzie w tym roku na jedyny koncert do Polski. Mistrz hammondów, gitary i znakomity wokalista wystąpi w ramach Suwałki Blues Festival 2019 w sobotę, 13 lipca.

Lucky Peterson w tym roku obchodzi 50 rocznicę swojej obecności na scenie. Lucky Peterson urodził się w 1964 roku w Buffalo w stanie Nowy Jork. Jego ojciec – Jamesa Peterson – był znanym i cenionym gitarzystą bluesowym i właścicielem „The Governor’s Inn”, popularnego klubu w mieście, obowiązkowego przystanku dla najsłynniejszych bluesmanów w owym czasie. To właśnie w tym miejscu, Little Lucky Peterson, jak go wtedy nazywali, zdał sobie sprawę, że jego prawdziwym powołaniem była muzyka, a w szczególności blues!

Już w wieku 3 lat Little Lucky Peterson dał swój pierwszy koncert i zamiast bawić się z innymi dziećmi, kręcił się wokół klubu ucząc się i grając z licznymi artystami, którzy występowali w klubie ojca. Jeden z najwybitniejszych artystów tamtych lat – Willie Dixon – dostrzegł talent małego Petersona i wyprodukował pierwszy album pięcioletniego Lucky’ego, zatytułowany „Our Future” .

Od tego momentu propozycje występów zaczęły spływać w zawrotnym tempie. Peterson zaczął występować w najpopularniejszych programach telewizyjnych m.in. w ,,The Ed Sullivan Show’’, ,,The Tonight Show’’, ,,What’s My Line’’ oraz wielu innych. Popularność pierwszego albumu, a w szczególności przeboju ,,1-2-3-4’’, (covera utworu ,,Please, Please, Please’’ Jamesa Browna) sprawiła, że o Petersonie usłyszeli wszyscy.

Będąc nastolatkiem występował jako gitarzysta i klawiszowiec w zespołach, którym przewodzili giganci bluesa: Lttle Milton, Bobby Bland, Etta James , Otis Rush…

Od początku lat osiemdziesiątych prowadzi karierę solową, wspierając swoje niesamowite umiejętności multiinstrumentalisty doskonałym warsztatem wokalnym. Nagrał kilkadziesiąt płyt, między innymi dla słynnych firm Alligator i Verve. Do współpracy zapraszali go także jazzmeni: Marcus Miller i Dvaid Sanborn.

Wirtuozeria w połączeniu z pełnym ekspresji wizerunkiem scenicznym od lat utrzymuje Luky’ego Petersona w gronie największych atrakcji koncertowych festiwali bluesowych na całym świecie.

 

Czytaj też:The Lucky Peterson Band featuring Tamara Peterson live at the 55 Arts Club Berlin (2012, wideo)

Skład:
Lucky Peterson – śpiew, gitara, Hammond B3, piano
Tamara Stovall Peterson – śpiew
Rachid Guissous – instrumenty klawiszowe
Shawn Kellerman – gitara
Alain Nyame Ebangue – gitara basowa
Julien Charlet – perkusja

Do góry