Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

czwartek, 11 lipiec 2019 19:33

XII Suwałki Blues Festival 2019 rozpoczęty. Andrzej Pągowski odsłonił mural, prezydent Czesław Renkiewicz kolejną tablicę na Chłodnej (wideo)

XII Suwałki Blues Festival 2019 rozpoczęty. Andrzej Pągowski podpisał mural na ścianie bloku przy ul. Noniewicza, prezydent Czesław Renkiewicz odsłonił kolejną tablicę na ulicy Chłodnej. Fani gorąco oklaskiwali białostocki zespół 48 Godzin i francuską formację Back to the Roots.

Wszystko udało się przygotować na czas i znany artysta plastyk - Andrzej Pągowski - mógł wysprejować na ścianie szczytowej bloku przy ul. Noniewicza w Suwałkach swój podpis. W ten sposób przypieczętował mural Suwał Blues Festival. Wcześniej ściana musiała być przemalowana, bo wykonawcy muralu według projektu Andrzeja Pągowskiego popełnili błędy w usytuowaniu muralu na ścianie i przeskalowaniu projektu. Na muralu pojawiają się bociany - symbol ekologii, jaka wiąże się z terenami Suwalszczyzny i postaci kobiet wpisane w sylwetę gitarzysty. - Bo kobiety nie wysyłają swoich synów na wojnę - tłumaczył Pągowski przed złożeniem autografu na wymalowanej ścianie. Artysta plastyk przyznał, że to Jan Chojnacki, dziennikarz prowadzący w Programie Trzecim Polskiego Radia audycję "Bielszy odcień bluesa" namówił prezydenta miasta Czesława Renkiewicza na stworzenie bluesowego muralu. - To szósty mural w Suwałkach - cieszył się podczas otwarcia Czesław Renkiewicz.

Na ulicy Chłodnej pojawiła się też kolejna tablica upamiętniająca ubiegłorocznych muzyków, którzy zagrali na Suwałki Blues Festival 2018. Znalazły się na niej następujące nazwiska: Eric Burdon & the Animals, Mavis Staples, Billy F. Gibbons, Sebastian Riedel & Cree i Nuno Mindelis. Tablicę wspólnie odsłonili Czesław Renkiewicz i Jan Chojnacki.

Na scenie na placu Marii Konopnickiej zagrała złożona w części z suwalskich muzyków formacja Gold Harp Blues Band, bardzo dobrze przyjęci 48 Godzin z Białegostoku i znana już z festiwalowej sceny formacja Back to the Roots z Francji. A to dopiero początek XII Suwałki Blues Festival.

Czytaj też: Suwałki Blues Festival 2019 - dokładny program

Do góry