poniedziałek, 15 lipiec 2019 00:43

The Allman Betts Band i Ronnie Baker Brooks zakończyli XII Suwałki Blues Festival 2019 (zdjęcia, wideo)

The Allman Betts Band, Ronnie Baker Brooks i Cherry Lee Mewis zakończyli XII Suwałki Blues Festival 2019 The Allman Betts Band, Ronnie Baker Brooks i Cherry Lee Mewis zakończyli XII Suwałki Blues Festival 2019

The Allman Betts Band i Ronnie Baker Brooks zakończyli XII Suwałki Blues Festival 2019. Tym razem pogoda dopisała, a muzycy zaskoczyli inwencją.

To nasz pierwszy koncert w Europie i zaczynamy właśnie w Polsce - powiedział podczas finałowego koncertu XII Suwałki Blues Festival Devon Allman. Z powodu koncertu The Allman Bets Band wielu fanów zdecydowało się zostać na imprezie do późna wieczór w niedzielę, 14 lipca. I nie żałowali.

Zobacz zdjęcia: XII Suwałki Blues Festival - The Allman Betts Band, Ronnie Baker Brooks, Cherry Lee Mewis & Krissy Matthews Band

Devon Allman do zespołu zaprosił Duane Bettsa i choć na scenie wydawało się, że muzycy niekoniecznie czują się dobrze w swoim towarzystwie, świetnie współbrzmieli z pozostałymi muzykami tworzącymi blues rockową orkiestrę pod szyldem The Allman Betts Band. Nie było zaskoczeniem, że grupa w pewnym momencie wykona cover piosenki Prince'a "Purple Rain", ale na pewno wszystkich zaskoczył Ronnie Baker Brooks, któremu najwyraźniej grania na XII Suwałki Blues Festiva było za mało. Bo nie tylko chętnie bisował, ale też dołączył do Devona Allmana i Duane Bettsa, by wspólnie zagrać jeden utwór.

Cała formacja do perfekcji opanowała gitarowe wielogłosy, znakomicie wypadał Johnny Stachela, grający przede wszystkim techniką slide. W roli lidera, sprawdzał się obdarzony mocnym głosem Devon Allman, nieco bladziej jako gitarzysta wypadał Duane Betts. Kilka tysięcy gardeł zaśpiewało wspólnie z Devonem "Down to the River" i napełniło się dobrymi wibracjami, jakie wytwarza southern rock zagrany przez wykonawców z tego kręgu kulturowego.

Niezwykle ujmująco wypadł nieco ponad godzinny set wspomnianego Ronnie'go Bakera Brooksa. Muzyk te brał na warsztat covery, zabawił się z "Satisfaction" The Rolling Stones, by już bardziej klasycznie wykonać "Miss You". Towarzyszyła mu czarnoskóra sekcja rytmiczna i biały, zresztą nieźle zakręcony, hammondzista. Wierni chicagowskiemu bluesowi raz przechylali się w stronę elektrycznego blues rocka, innym razem w stronę bardziej tradycyjnych proporcji ilości wyrywanych dźwięków na takt, ale lekkością gry ujęli chyba każdego. Na kilometr było widać, że to nie jest wymuszony występ, a wizyta z gitarą w tłumie, podobnie jak na koncercie Lucky Petersona - była punktem obowiązkowym amerykańskiego show.

Wcześniej Krissy Mathhews z dobrze znaną sekcją Łukasz Gorczyca - Tomasz Dominik zaprezentowali suwalczanom Cherry Lee Mawis. Uznawana jest podobno za jedną z wschodzących gwiazd w Wielkiej Brytanii - czy stanie się nią naprawdę - koncert podczas Suwałki Blues Festival 2019 nie przyniósł odpowiedzi na to pytanie.

Wcześniejsze relacje z XII Suwałki Blues Festival 2019

XII Suwałki Blues Festival 2019. Kenny Wayne Shepherd Band, The Cash Box Kings, Grainne Duffy i Maciej Lipina

Lucky Peterson, Sari Schorr, Delta Blues Riders, Khalif Wailin Walter, J J Band i Joanna Kaniewska

Corey Harris Acoustic Band i Sosnowski zagrali koncert otwarcia

Sosnowski wygrał Polish Blues Challenge 2020 podczas XII Suwałki Blues Festival 2019

Magda Piskorczyk, Second Line, Wojteklich Trio, Blackberry Brothers, Adam Zalewski Trio - śniadania bluesowe

Vinnie's Vice, Soundtruck, Howlin' Mat, Back to the Roots, Rock kONia - śniadania bluesowe

XII Suwałki Blues Festival 2019 rozpoczęty. Andrzej Pągowski odsłonił mural, prezydent Czesław Renkiewicz kolejną tablicę na Chłodnej

 

Do góry