Nasz patronat

Foto Bluesonline.pl

niedziela, 29 wrzesień 2019 14:46

Jesień z Bluesem 2019. Noah Wotherspoon, Sue Foley, Brandon Santini, Lisa Lystam zagrają na festiwalu (program, wideo)

Noah Wotherspoon Band in Poland Noah Wotherspoon Band in Poland

Jest już niemal cały program festiwalu Jesień z Bluesem 2019. Wśród gwiazd pojawią się Noah Wotherspoon, Sue Foley, Brandon Santini, Lisa Lystam, czy Thorbjørn Risager. Główne koncerty potrwają od 27 do 30 listopada.

Festiwal Jesień z Bluesem 2019 ujawnił już gwiazdy tegorocznej edycji. Wśród nich ponownie pojawi się w Polsce Noah Wotherspoon. Wszyscy trzej członkowie zespołu pochodzą z amerykańskiego stanu Ohio. Lider swą przygodę z gitarą zaczął jako nastolatek. Choć imponuje techniką, Noah nie jest gitarzystą grającym „na wyścigi”. Przez lata wykształcił indywidualny styl gry, definiowany melodyjnością, pięknym tonem, i genialnym muzycznym wyczuciem. Nic dziwnego, że w renomowanym konkursie International Blues Challenge 2015 został nagrodzony mianem Najlepszego Gitarzysty, zaś cały zespół zajął zaszczytne drugie miejsce w klasyfikacji. W 2015 ukazał się debiutancki album “Mystic Mud”. Obecnie pracuje nad nowym albumem, który będzie promował podczas Europejskiej trasy jesienią 2019 roku.

Bluesa z Kanady reprezentować będzie nazywana Ice Queen Sue Foley. Jako trzynastolatka z Ottawy zakochała się w The Rolling Stones, a pierwszy koncert zagrała trzy lata później. Po ukończeniu szkoły średniej przeniosła się do Vancouver, gdzie założyła The Sue Foley Band i koncertowała w Kanadzie.W wieku dwudziestu jeden lat Foley wyjechała do Austin w Teksasie i nagrywała dla Antone , bluesowej wytwórni i historycznego klubu nocnego. Jej pierwszym wydawnictwem była płyta „Young Girl Blues”.Foley regularnie koncertowała ze swoim zespołem, grając na charakterystycznym różowym Fenderze Telecasterze. W 2001 roku zdobyła nagrodę Juno za swoją płytę „Love Coming Down”. Sue Foley ma na swoim koncie siedemnaście nagród Maple Blues Awards i trzy Trophees de Blues de France. Zdobyła także kilka nominacji do Blues Music Awards.

W 2018 roku Foley powróciła jako artystka solowa ze swoim najnowszym albumem „The Ice Queen”, na którym gościnnie wystąpili Billy Gibbons z ZZ Top i Jimmie Vaughan.

Brandon Santini to jeden z wokalistów i przede wszystkim harmonijkarzy w USA, uważanych za przyszłość tego instrumentu. Wychowany w Piemoncie w Północnej Karolinie, mając 15 lat Santini kupił swoją pierwszą harmonijkę ustną w 1997 r. , kiedy jego matka zabrała go do lokalnego sklepu muzycznego. W 2003 roku założył nominowany do nagrody Blues Music Award zespół Delta Highway i przeniósł się do Memphis, gdzie chłonął dźwięki i kulturę bluesa z Delty i North Mississippi Hill Country, doskonaląc swoje rzemiosło noc po nocy, w lokalnych klubach przy Beale Street, tak jak Robert Johnson, Muddy Waters i BB King zrobili to dziesięciolecia przed nim. Grając obecnie ponad 100 koncertów rocznie na całym świecie, Santini zdobył pięć nominacji do nagrody Blues Music Award, a nawet występował na scenie z takimi gwiazdami jak Buddy Guy i Gary Clark, Jr.

Najnowsze wydawnictwo Brandona Santiniego, „The Longshot” zabiera słuchaczy na lekki objazd tradycyjną autostradą bluesową. 36-letni wokalista i harmonijkarz jest pod wpływem inspiracji legendarnych artystów rockowych, takich jak The Rolling Stones, Tom Petty & The Heartbreakers, The Allman Brothers Band i Creedence Clearwater Revival, podobnie jak Little Walter, Muddy Waters i Howlin 'Wolf.

Na festiwal Jesień z Bluesem przyjedzie też znany z wielu koncertów w Polsce Thorbjorn Risager &The Black Tornado. To duński wykonawca, który zdobył tytuł najlepszego zespołu w plebiscycie European Blues Awards w 2017 roku. Historia zespołu sięga 2003 roku, kiedy piosenkarz i gitarzysta, Thorbjorn Risager poprosił kilku swoich ulubionych muzyków o dołączenie do niego w zupełnie nowym zespole. Wybrał nazwę zespołu „Thorbjorn Risager Blue 7” i zaczął grać w całej Danii. Mimo że pochodził z Danii i wydawał albumy małej duńskiej wytwórni do 2014 roku, zespół zdobył uznanie w Stanach Zjednoczonych i całej Europie. W 2014 roku podpisali kontrakt z Ruf Records z siedzibą w Niemczech, ale z bardzo silną pozycją w międzynarodowym świecie bluesowym. W tym samym roku, przed wydaniem nagrodzonego wieloma nagrodami albumu „Too Many Roads”, postanowiono uzupełnić nazwę zespołu o „The Black Tornado”, co oznacza, że jest to prawdziwy zespół, a nie kilku przypadkowych muzyków.

Ze Szwecji przyjedzie Lisa Lystam Family Band z grającą na harmonijce wokalistką. Głos Lisy jest zarówno mocny, jak i energetyczny, ale z równie piękną wrażliwą stroną, co nadaje muzyce dużą dynamikę. Wspierają ją Fredrik Karlsson – gitarzysta i wokalista, Matte Gustafsson – gitara, Johan Sund – bas i Patrik Thelin – perkusja.Kolejną zagraniczną gwiazdą będzie Trainman Blues. To pomysł irlandzkiego piosenkarza / kompozytora Richarda Farrella i basisty / producenta Laust Nielsena. Zdobywcy „Best Blues Album” tegorocznych duńskich nagród muzycznych i zwycięzcy Danish Blues Challenge, przez ostatnie półtora roku stale zdobywali popularność. Richard i Laust zagrali swój pierwszy koncert razem w grudniu 2016 r. w barze Charlie Scotts, a po koncercie już mieli kontrakt w ręku. Szybko powstał ich najbardziej znany hit „Wholesome Treat”, a do sierpnia 2017 roku napisali i wyprodukowali album. Ich pierwszy singiel „Out of Dust” został wydany z okazji ukończenia pracy, a następnie 3 inne single w nadchodzących miesiącach. Richard i Laust mają zupełnie inne punkty widzenia w muzyce i to właśnie czyni ich tak silnymi. Richard ma wykształcenie klasyczne, ale słuchał bluesa, soul i jazzu, podczas gdy Laust wywodzi się z bluesa, reggae i hip hopu, będąc na scenie sesyjnym basistą od ponad 15 lat. Na płycie i na koncertach towarzyszą im gitarzysta Ronni Boysen i perkusista Thomas Crawfurd.

Organizatorzy już zapowiedzieli udział w festiwalu J.J. Band, Blues Junkers, czy formacji Puhovsky & The Recyclers. Przedsmak bluesowego święta dadzą projekcje filmów w białostockim kinie Forum:

9 października: Ella: Just One of Those Things

W filmie pokazane są niewidziane dotąd zdjęcia i wywiady, które pokazują życie Elli Fitzgerald, czarnej kobiety, która zrobiła karierę w czasach niesamowitego rasizmu.

Oto Ella jakiej nie znał świat – twarda, zamyślona, zabawna, olśniewająca innowatorka w muzyce. Film odkrywa także nieznane dotąd fakty dotyczące Elli walczącej o prawa obywatelskie oraz dylematy, z którymi walczyła przez całe swoje życie: głód występów przed wielbiąca ją publicznością oraz nieustanną tęsknotę za mężem i synem. W momencie, kiedy stała się najwspanialszą piosenkarką na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że Ella „była najbardziej samotną kobietą na świecie”. Z kolei Jamie Cullum powiedział, że „jej muzyka jest z jednym z powodów, dla których warto żyć na tej planecie”.

Wywiadów udzielili: Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald, oraz rzadko udzielający wywiadów syn Elli Ray Brown Jr.

16 października: Miles Davis: Birth of the Cool

Cytując fragment autobiografii Milesa Davisa, film rzuca nowe światło na nasze postrzeganie tego legendarnego muzyka. Nowo odkryte materiały archiwalne, wywiady z komentarzem historyków oraz przyjaciół takich jak Quincy Jones pokazują nam człowieka ambitnego i oddanego swojej pasji. Pomimo trudności, jakie miały miejsce w Stanach w czasie segregacji rasowej, nic nie było w stanie powstrzymać Davisa przed realizacją jego marzenia: stworzenia nowej formy muzycznej ekspresji. Davis pracował niczym fizyk z asystentami, aby zaimplementować eksperymenty muzyczne i rozszerzyć tony i lirykę jazzu – efekty czego są słyszalne do dziś.

Film dotyka wielu płaszczyzn życia artysty: jego miłości, relacji osobistych, uzależnień, dzięki czemu wyłania się jasny obraz Davisa jako człowieka. Był on nieustraszony, nie bał się niczego, a jego niepewność temperowana była nieprzeciętnym intelektem. Epicka biografia pokazana nam przez reżysera Stanleya Nelsona zbiera w jedną całość różne elementy życia artysty po to, aby dać widzowi pełny obraz do zrozumienia tego wspaniałego, amerykańskiego muzyka.

13 listopada: Amazing Grace

Film w reżyserii Sydneya Pollacka to zapis dwóch nocy nagrań z 1972 r., kiedy Aretha Franklin stworzyła “Amazing Grace”, jeden z najlepiej sprzedających się albumów muzyki gospel w historii. Obraz jest jednym z najsłynniejszych filmów, które nigdy nie trafiły do dystrybucji i nazywany jest Świętym Graalem Hollywood. Aretha Franklin, która zmarła 16 sierpnia 2018 r., blokowała możliwość pokazania filmu publiczności.

Film ma prawdziwie burzliwą historię. Ze względu na ograniczenia techniczne w latach 70. reżyserowi nie udało się zsynchronizować dźwięku z obrazem, w związku z czym porzucił 16 godzin nagrań i zajął się kolejnym dziełem. Jeden z producentów, Alan Elliot, nie potrafił jednak porzucić projektu. W 2007 r. zastawił swój dom, żeby wykupić taśmy od studia Warner Bros.

Nowe możliwości technologiczne pozwoliły wreszcie dokończyć “Amazing Grace”, który miał mieć premierę w 2011 r., jednak piosenkarka pozwała Alana Elliota za wykorzystanie wizerunku bez jej zgody. Mimo że wokalistka nie miała żadnych zastrzeżeń co do treści filmu, jej prawnicy zablokowali pokazy na festiwalu Telluride w 2015 i 2016 r.

20 listopada: Shake Sister Shake

Przełomowy film odkrywający prawdę o miłości świata do bluesa i o tym, jak nieliczne kobiety w tym świecie są zdominowane przez mężczyzn. Artystki odkrywają siebie poprzez wywiady i występy na żywo. Spoglądając w okna ich dusz, odkrywamy ich zmagania, by robić to, co kochają. Widzimy siostrzeństwo, które z jednej strony je oddziela od siebie, a z drugiej – łączy. Specjalną uwagę poświęcono również żonglowaniu relacjami i związkami przy długich trasach koncertowych.

Od stresów związanych z pracą poprzez niebycie braną na serio jako artystka po macierzyństwo, “Shake Sister Shake” to opowieść o sile i miłości.

W filmie występują: Joanna Connor, Candye Kane, Laura Chavez, Nellie “Tifer” Travis, Pat Wilder, Grana Louise, Marcia Ball i Tickyra Jackson.

Nie zabraknie też tradycyjnego koncertu promującego muzykę gospel. Tym razem zaśpiewają The Singing Gospel Sista’s.

 

35. festiwal Jesień z Bluesem 2019 - PROGRAM

28 listopada, czwartek
kino Forum, godz. 20
Three Ladies of Blues - Celebrating the great Ladies of Blues (USA/Niemcy)
PUHOVSKY & The Recyclers (Pl) – transmisja do Radiowej Trójki

29 listopada, piątek
kino Forum, godz. 18
Blues Junkers (Pl)
Trainman Blues (Dania)
Thorbjørn Risager & The Black Tornado (Dania)

kawiarnia Fama godz. 23:00
Lisa Lystam Family Band (Szwecja)

30 listopada, sobota
kino Forum, godz. 18
JJ Band (Pl)
Sue Foley (Kanada)
Brandon Santini (USA)

kawiarnia Fama, godz. 23
Noah Wotherspoon (USA)

Do góry