Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

niedziela, 18 październik 2020 11:24

Aleja Bluesa w Białymstoku. Cztery nowe tabliczki i koncert

Aleja Bluesa w Białymstoku wzbogaciła się o cztery nowe tabliczki. Znaleźli się na nich białostocki muzyk Tadeusz Dziemski oraz Sebastian Riedel, Łukasz Wiśniewski i Piotr Grząślewicz. Trzej ostatni zagrają na żywo koncert w białostockim kinie Forum w ramach cyklu "Blues Fama"

Tadeusz Dziemski, Sebastian Riedel, Łukasz Wiśniewski i Piotr Grząślewicz od 18 października 2020 roku mają swoje tabliczki na Alei Bluesa w Białymstoku. Tadeusz Dziemski to białostocki muzyk, od lat 60. XX wieku uczestniczący w życiu muzycznym miasta, ostatnio związany m. in. z Gęsia Skórka Blues Band Marka Gąsiorowskiego. Pozostałym muzyków fanom bluesa przedstawiać nie trzeba.

Wmontowanie nowych tabliczek uświetni koncert z udziałem Sebastiana Riedla - formacji Riedel-Kielak-Andrzejewski. Sebastian Riedel i Michał Kielak to okazjonalny duet dwóch osobowości scenicznych. Charakterystyczny głos Sebastiana, brzmienie jego gitary akustycznej w połączeniu z wirtuozerską grą Michała na harmonijce tworzą̨ niesamowity klimat podczas każdego koncertu. Na repertuar duetu składają̨ się̨ autorskie kompozycje Sebastiana oraz kompozycje jego ojca Ryszarda, legendarnego lidera grupy Dżem, zmarłego w 1994 roku. Od pewnego czasu duet wspomaga Jakub Andrzejewski – młody gitarzysta, lider formacji Pokój Numer 3.

Wielką atrakcją koncertu będzie występ duetu Wiśniewski-Grząślewicz

Łukasz Wiśniewski (wokalista, autor piosenek, harmonijkarz) oraz Piotr Grząślewicz (gitarzysta, multiinstrumentalista) to dwaj krakowscy muzycy, założyciele grupy Kraków Street Band.
Historia ich współpracy sięga 2005 roku, kiedy stworzyli blues-rockowy zespół Blue Machine, stawiając solidne podwaliny pod krakowską scenę bluesową. W 2008 roku powstała ich kolejna, akustyczna grupa Hard Times, a w 2014 roku do życia powołany został Kraków Street Band. To grupa znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą, mająca na koncie występy na wielkich europejskich festiwalach, takich jak węgierski Sziget, niemiecki JazzFest Gronau, hiszpański Festiwal Heizetara czy polski Pol’and’Rock.


Ostatnia płyta zespołu nominowana została do nagrody Fryderyki 2019. Na repertuar koncertu składają się utwory stanowiące przekrój dotychczasowej współpracy artystycznej Piotra i Łukasza, czyli najlepsze polskojęzyczne piosenki, które powstały przez 15 lat wspólnego grania.

 Wyprzedany koncert rozpocznie się o godz. 17.30, 18 października 2020 roku, w białostockim kinie Forum.

Łukasz Wiśniewski i Piotr Grząślewicz oraz Sebastian Riedel od dziś mają swoje tabliczki na białostockiej Alei Bluesa.

Aleja Bluesa

Rok 1978 był bardzo ważny dla środowiska bluesowego w Białymstoku. Był to rok pierwszych ogólnopolskich sukcesów Kasy Chorych oraz rok, w którym po raz pierwszy zorganizowano festiwal Jesień z Bluesem. Trzydziesta rocznica tych wydarzeń stała się pretekstem do ogłoszenia roku 2008 rokiem bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową, nazwany Aleją Bluesa. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku.

Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.

 

 

Do góry