Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

poniedziałek, 23 listopad 2020 22:49

W Białymstoku jest skwer Ryszarda „Skiby” Skibińskiego. To był pierwszy harmonijkarz zespołu Kasa Chorych

W Białymstoku jest skwer Ryszarda „Skiby” Skibińskiego fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok W Białymstoku jest skwer Ryszarda „Skiby” Skibińskiego fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

Ryszard „Skiba” Skibiński, legendarny lider Kasy Chorych, jest patronem skweru w centrum Białegostoku. 19 listopada 2020 roku odsłonięto tablicę z nazwą skweru znajdującego się przed budynkiem kina Forum przy ulicy Legionowej, w którym Skibiński wielokrotnie występował. Decyzję w tej sprawie 28 września podjęli radni Białegostoku.

W uroczystości, podczas której odsłonięto tablicę z nazwą skweru, uczestniczyła siostra artysty Danuta Skibińska-Ochocka, a także Michał Kielak, jeden z członków Kasy Chorych. Nie zabrakło również pomysłodawcy tego wydarzenia, radnego Marka Tyszkiewicza. Gospodarz uroczystości – prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – przypomniał postać Ryszarda Skibińskiego i jego zasługi dla promocji Białegostoku.

– Pomimo tego, że Ryszard Skibiński nie urodził się w Białymstoku, właściwie całe swoje muzyczne życie spędził w naszym mieście i to miasto rozsławiał w całym kraju. Wiele osób pamięta, że był taki czas, kiedy słowo Białystok kojarzyło się natychmiast ze „Skibą” i Kasą Chorych – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Ryszard Paulin Skibiński urodził się 20 stycznia 1951 roku w Toruniu. W 1967 roku rodzina Skibińskich sprowadziła się do Ogrodniczek pod Białymstokiem. Od 1973 roku Ryszard był już mieszkańcem naszego miasta i podobnie jak jego przodkowie rozwijał swe zainteresowania muzyczne. Grał na harmonijce ustnej. W 1975 roku wspólnie z Jarosławem Tioskowem założyli w Białymstoku zespół Kasa Chorych. Ta formacja na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia stawiana była na równi z gwiazdami ówczesnego rynku muzycznego, a Skibiński zaliczany był do grona najlepszych muzyków w kraju. Był też pomysłodawcą i jednym z inicjatorów najstarszego obecnie festiwalu bluesowego w Polsce – Jesieni z Bluesem, który po raz pierwszy odbył się w Białymstoku w 1978 roku i odbywa się do dziś. 

Współpracował między innymi z Janem Skrzekiem, Ryszardem Riedlem, Martyną Jakubowicz. Poza Kasą Chorych grał również w Krzaku i Dżemie.

Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wspierał opozycję propagując takie utwory jak Solidarność Blues i Blues dla Lecha. Z powodu cenzury Kasa Chorych przez jakiś czas była pomijana w obsadzie niektórych festiwali. Skibiński zajmował się drukiem i kolportażem ulotek nie tylko w Białymstoku, ale w całej Polsce. Wśród muzyków również propagował bibułę, między innymi tekst Porozumień Gdańskich.

Zmarł w szpitalu 4 czerwca 1983 roku, z nie do końca wyjaśnionych powodów. Miał zaledwie 32 lata. Jego grób znajduje się na cmentarzu Świętego Rocha w Białymstoku. Po nagłej śmierci artysty Ryszard Riedel poświęcił mu przejmujący utwór – Skazany na bluesa. Fani muzyki do dziś słuchają jego gry i wspominają na forach internetowych.

Dwanaście lat temu, 3 października 2008 roku, oficjalnie otwarto w Białymstoku Aleję Bluesa. Pierwszą tabliczką, jaka została tam umieszczona, jest ta z napisem: Ryszard Skibiński Skiba. 

 

na podst. www.bialystok.pl

Do góry