Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

sobota, 10 lipiec 2021 23:09

Suwałki Blues Festival 2021. SBB i Sebastian Riedel, Darek Kozakiewicz i Natalia Sikora, czyli goście przyciągają publiczność (zdjęcia, wideo)

Józef Skrzek na Suwałki Blues Festival 2021 także grał na gitarze basowej Józef Skrzek na Suwałki Blues Festival 2021 także grał na gitarze basowej

Legendarna formacja SBB, na której czele niezmiennie stoi Józef Skrzek, a na gitarze gra Apostolis Anthimos oraz Darek Kozakiewicz – gitarzysta grup Breakout, Test, czy Perfect, zakochany w Jimi Hendriksie zaprosili na scenę wokalistów. Sebastian Riedel i Natalia Sikora przyciągnęli na wspólne koncerty z gwiazdami mnóstwo widzów.

Koncert SBB to miał być najmocniejszy i najważniejszy akcent Suwałki Blues Festival 2021 i tak się stało. Podobnie jak występ Krzysztofa Ścierańskiego – połączenie rocka i bluesa z jazzem i spore partie improwizowane, wyniosły festiwalową muzykę na wyżyny instrumentalnej maestrii.

Sam Józef Skrzek nie omieszkał chwycić za gitarę basową i popisywać się niemal metalowymi riffami i solówkami, jak za czasów koncertowych nagrań z warszawskiej Stodoły. Bo lata płyną, a energia i pasja do muzyki pozostaje ta sama.

Ileż już było wykonań „Mementa z banalnym tryptykiem”, a jednak zawsze może ono zaskoczyć. Albo „Freedom”. Pieśń wolności wyśpiewana na dwa głosy – Józefa Skrzeka i Sebastiana Riedla zabrzmiała rzeczywiście jak międzypokoleniowy hymn. Był też ukłon w stronę Ryszarda Riedla i klasyków grupy Dżem. I zdaje się, że klasyki SBB zabrzmiały bardziej wyraziście niż blues rock.

Podobnie rzecz się ma z koncertem Dariusz Kozakiewicz Live. Stary numer Testu, może dlatego że znany, zawsze wzbudzi żywsze emocje, niż parahendriksowskie poszukiwania wykorzystujące wokalizy Natalii Sikory.

Ale nie ma co ukrywać – pewna część festiwalowiczów przyszła do parku Konstytucji 3 Maja właśnie po to, by zobaczyć sławną w pewnych kręgach wokalistkę, czy syna Ryśka z Dżemu. I mają do tego prawo. Bo festiwal ma łączyć – także pokolenia.

Pokolenia też znają kilka przynajmniej evergreenów grupy Zdrowa Woda. A że zespół przez lata dorobił się wielu autorskich utworów – koncert mógł przysporzyć im nowych fanów.

Zobacz zdjęcia: 10.07.2021 zagrali: Zdrowa Woda, Dariusz Kozakiewicz Live i Natalia Sikora, SBB i Sebastian Riedel

Wśród koncertów klubowych zdecydowanie wyróżnił się zespół Gęsia Skórka Blues Band. Formacja złożona z białostockich muzyków z różnych pokoleń gromadzi w sobie nietuzinkowe postaci. Ot, choćby sekcja rytmiczna to Mirek Kozioł – pierwszy perkusista Kasy Chorych – wciąż aktywny muzycznie i Zbigniew Richter – także z pierwszego składu Kasy. A lider? Marek Gąsiorowski – to gitarzysta, który z zespołem Remont grał już w roku 1984, wystąpił też na I Olsztyńskich Nocach Bluesowych. W latach 80. XX wieku oprócz bluesa, reggae z zespołem Daab grywał i nagrywał Dariusz Chociej – drugi gitarzysta Gęsiej Skórki. A są jeszcze klawisze i młody saksofonista.

Jazzujące czy soulowe riffy bardzo ubogacają brzmienie i repertuar zespołu, czyniąc go pośród line upu tegorocznego Suwałki Blues Festival 2021 prawdziwym ewenementem. Tym bardziej, że właściwie grał on koncerty towarzyszące.

Podobnie flirtujący z folkiem KSW 4 Blues. Grupa, która preferuje brzmienie akustyczne, i w której akordeon też ma swoje miejsce.

W formule power trio zagrał znany z talent show Piotr Karpienia – po raz kolejny na SBF jako Bang on Blues.

W formule śniadaniowej można też było zobaczyć Kulisz Trio występujące wspólnie z Michałem Kielakiem.

Tradycyjnie już rozbrzmiewała malutka scenka przy Chłodnej, na której m. in. swoje autorskie piosenki prezentował Paweł Szymański. Najwytrwalsi fani krążyli pomiędzy scenami, by posłuchać i zobaczyć na żywo na scenie przy placu Marii Konopnickiej The Breakout i formację Tortilla.

Zobacz zdjęcia: Śniadania bluesowe 10.07.2021

Do góry