Nasz patronat

Foto Bluesonline.pl

sobota, 18 wrzesień 2021 23:57

Polski Dzień Bluesa w Białymstoku. Cztery nowe tabliczki na alei Bluesa. Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański, Krzysztof Głuch i Jurek Styczyński upamiętnieni (wideo)

Jurek Styczyński, Krzysztof Ścierański i Krzysztof Głuch, aleja Bluesa w Białymstoku, 18.09.2021 Jurek Styczyński, Krzysztof Ścierański i Krzysztof Głuch, aleja Bluesa w Białymstoku, 18.09.2021

Krzysztof Głuch, Wojciech Karolak, Jurek Styczyński i Krzysztof Ścierański mają swoje tabliczki na alei Bluesa w Białymstoku. Tak Polski Dzień Bluesa uczciły Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok i Białostocki Ośrodek Kultury uczciły Polski Dzień Bluesa 2021.

Aleja Bluesa w Białymstoku swoją historię wywodzi od roku 2008. 18 września 2021 roku wzbogaciła się o cztery nowe tabliczki. Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok w ten sposób upamiętniła zmarłego w tym roku wybitnego hammondzistę Wojciecha Karolaka, pianistę Krzysztofa Głucha, wybitnego basistę Krzysztofa Ścierańskiego i Jurka Styczyńskiego - gitarzystę zespołu Dżem.

Wojciecha Karolaka wspominał Krzysztof Karpieszuk, sekretarz Miasta Białystok. Muzyk grał między innymi podczas otwarcia Klubu Rozrywki Krąg w roku 1977. Wiele razy występował w Białymstoku, w tym także w cyklu koncertów organizowanych przez Fundację oraz w ramach festiwalu Jesień z Bluesem. Jurek Styczyński, gitarzysty grupy Dżem, po odsłonięciu swojej tabliczki zagrał koncert w kawiarni Fama. Wokalnie towarzyszyła mu Urszula Fryzka. Na koncercie przyznała, że na pierwszą randkę z muzykiem umówiła się właśnie w Białymstoku.

Z Jurkiem Styczyńskim, na drugiej gitarze akustycznej zagrał Paweł Szucher Szuszkiewicz. Muzyk praktycznie od dziecka zakochany w bluesie i southern rocku, twórca grupy Bracia i Siostry, czy zawieszonych ostatnio Supraskich Spotkań Okołobluesowych. Urszula Fryzka też nie pierwszy raz śpiewała w Białymstoku. Oparty w większości o covery repertuar wciągnął publiczność do interakcji.

Czarny Pies to również formacja, która grała już w Białymstoku, choćby w pubie 6-ścian. Przed koncertem Krzysztof Ścierański, legendarny basista grup Laboratorium, Air Condition, w której grał właśnie z Wojciechem Karolakiem, czy basista solista, otrzymał pokaźnych rozmiarów powiększone zdjęcie portret od jednego z białostockich fotografów, a zarazem fanów bluesa - Andrzeja Piecielskiego.

W grupie zagrali także: Leszek Winder, Jan Gałach, Krzysztof Głuch, Max Ziobro i Michał Kielak. Wszyscy muzycy mają na alei Bluesa swoje tabliczki.

Do góry