Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

sobota, 26 listopad 2022 15:34

Klubokawiarnia Duży Pokój zamieniona w studio field recording. Nagrywali Puhovsky i Jędrzej Kubiak (wideo)

Romek Puchowski, Marek Jakubowski i Jędrzej Kubiak w klubokawiarni Duży Pokój, Białystok, 26.11.2022 Romek Puchowski, Marek Jakubowski i Jędrzej Kubiak w klubokawiarni Duży Pokój, Białystok, 26.11.2022

Festiwal Jesień z Bluesem to nie tylko koncerty, ale też lekcje historii bluesa i historii techniki nagraniowej. 26 listopada 2022 roku klubokawiarnia Duży Pokój w Białymstoku stała się miejscem field recordingu. Zagrał Romek Puchowski vel Puhovsky a rejestrował występ Jędrzej Kubiak.

Co ciekawe, Jędrzej Kubiak jest jednym z pierwszych uczestników warsztatów, jakie kiedyś prowadził Romek Puchowski, by dzielić się swoją wiedzą o początkach i korzeniach bluesa. Teraz i on i Jędzrej Kubiak są muzykami zakochanymi w gitarach rezofonicznych, ale ten ostatni dodatkowo połknął bakcyla rejestracji dźwięku w stylu Johna i Alana Lomaxa, legendarnych badaczy amerykańskiego folkloru, których archiwa dźwiękowe stały się podwalinami powojennego bluesa oraz współczesnej muzyki rozrywkowej.

W tę historię wprowadził świadków nagrania Marek Jakubowski, bluesowy publicysta, popularyzator i autorytet w dziedzinie wiedzy o bluesie, autor „Małego leksykonu bluesa”, „Encyklopedii muzyki popularnej. Blues”, „Szkiców z kultury bluesa”, „Kultury popularnej i bluesa”, współautor „Encyklopedii bluesa w Polsce”, redaktor polskiej edycji „Encyklopedii Bluesa”.

Jędrzej Kubiak to gitarzysta, ale też odnowiciel i operator zabytkowych maszyn nagrywających płyty winylowe (w tym używanej w prezentacji maszyny Presto K-8), propagator brzmienia czarnej płyty, restaurator amerykańskich „jukeboxów”, gitarzysta i miłośnik amerykańskiej muzyki ludowej.

Romek Puchowski to wokalista, kompozytor, autor tekstów, DJ, gra na gitarze dobro, slide, gitarze akustycznej, basowej. Główne nurty stylistyczne, w jakich się porusza to alternatywa, indie folk, Delta blues. Od lat konsekwentnie kreuje nowe brzmienia i muzyczne przestrzenie. Autor niezwykle energetycznych, solowych koncertów.

Do góry