Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

niedziela, 25 czerwiec 2023 11:27

Białostocki Ośrodek Kultury zaprojektował Bluesowy pomost. Wybudował Grzegorz Kluczyński

Kawiarnia Fama. Bluesowy pomost, 19.06.2023 Kawiarnia Fama. Bluesowy pomost, 19.06.2023

Ryszard Skiba Skibiński odszedł 4 czerwca przed 40. laty. Białostocki Ośrodek Kultury zaproponował koncert – Bluesowy pomost, by przybliżyć postać legendarnego muzyka tym, których w chwilach jego największej sławy nie było na świecie.

Mistrzowie organizacji twierdzą, że publiczność trzeba sobie wychować. Białostocki Ośrodek Kultury, organizator festiwalu Jesień z Bluesem, najstarszego festiwalu bluesowego w Polsce, za sprawą szefowej imprezy – Elżbiety Puczyńskiej – postanowił zatem rozpocząć akcję wychowawczą. Bo choć ostatnia edycja festiwalu była jedną z najciekawszych, a wszystkie miejsca w kinie Forum były zajęte, średnia wiekowa publiczności rośnie wraz z każdą kolejną edycją imprezy.

I oto mamy pomysł najprostszy z najprostszych – pokażmy młodemu pokoleniu muzyków, ile potencjału tkwiło w pierwszych utworach Kasy Chorych, dlaczego, choć zespół grał wyłącznie instrumentalnie, z miejsca okrzyknięto go w Polsce sensacją. Tylko, że Ryszard Skiba Skibiński był harmonijkarzem… W Białymstoku jest kilku utalentowanych harmonijkarzy, ale nie znajdziemy propozycji nauki gry na takim instrumencie w żadnej ze szkół. Co innego gitara, zwłaszcza elektryczna. A jeśli jeszcze szkołę prowadzi muzyk, który z Kasą Chorych grywał i repertuar zespołu ma w małym palcu – to może się udać. Taki autorytet może przekonać młodych adeptów sceny do odkrycia dla siebie przebojów Ryszarda Skiby Skibińskiego i Jarosława Tioskowa, choć oczywiście inni muzycy grupy też brali udział w tworzeniu największych przebojów.

A że Grzegorz Kluczyński jest świetnym muzykiem, to i zaproponował reinterpretacje klasyków Kasy Chorych. I udało się. Znane z płyt winylowych utwory zabrzmiały świeżo, inaczej. A że hasłem był pomost – na harmonijce zagrał białostocki wirtuoz Tomek Kamiński, kilka utworów zaśpiewała Ewa Duszczenko. Za bębnami siedział, uwaga, 13-letni Paweł Szerszenowicz. Nie zabrakło też wspomnienia o Skibie. Ryszarda Skibińskiego przybliżył młodym ludziom Robert Trusiak, miłośnik i znawca historii białostockiego bluesa, autor leksykonu “Białostocki odcień bluesa”, współautor (wraz z Markiem Gąsiorowskim) wydanej właśnie książki “Skiba. Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim”.

Więcej: Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak - Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

W koncercie wystąpili:

Łukasz Przybysz – gitara
Maks Pużyński – gitara
Grzegorz Kluczyński – gitara
Mateusz Kaczyński – gitara basowa
Grzegorz Kawałko – gitara basowa
Paweł Szerszenowicz – perkusja
Tomek Kamiński – harmonijka
Ewa Duszczenko – wokal

Do góry