czwartek, 05 maj 2011 22:03

Leszek Cichoński nagrał Sobą gram (wideo)

"Sobą Gram" to piąta płyta, jaka nagrał  Leszek Cichoński. To ceniony gitarzysta, autor podręczników i telewizyjnych programów edukacyjnych. To on stworzył Gitarowy Rekord Guinnessa, cykliczną imprezę, przyciągającą do Wrocławia co roku tysiące gitarzystów w każdym wieku.

Długo oczekiwany przez fanów, pierwszy w pełni autorski krążek tego instrumentalisty, a od kilku lat również wokalisty ukaże się po wakacjach. Miłośnicy gitarowego grania będą zachwyceni – na płycie znajdą zarówno ostre rockowe riffy i finezyjne solówki, jak i balladowe klimaty, świetne głosy i ciekawe, refleksyjne teksty.

Pierwszym singlem zwiastującym premierem jest utwór „Sobą gram”. Jego emisja w stacjach radiowych związana jest z kolejną edycją Gitarowego Rekordu Giunnessa. Tekst piosenki wyszedł spod pióra Jacka Cygana, zainspirowanego gitarową pasją Leszka i widokiem tysięcy gitar grających razem „Hey Joe” podczas gitarowego rekordu. Na płycie nie ma gwiazd, jest "top not trendy". Zagrali muzycy na niej muzycy, którzy od lat współpracują z Leszkiem Cichońskim: Tomasz Grabowy, Łukasz Sobolak i Robert Jarmużek. Ich wzajemne zrozumienie będzie odczuwalne w każdym dźwięku tego krążka. Gościnnie zaśpiewali Mateusz Krautwurst, Kasia Mirowska oraz młody rockowy wokalista Łukasz Łyczkowski.
Na You Tube ukazał się clip ‘Sobą gram”


 

Leszek Cichoński – gitarzysta, kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów. Wykładowca warsztatów bluesowych w Bolesławcu, Zakrzewie, Krzyżowej i Szczawnicy.  Nagrodzony brązowym medalem na Międzynarodowych Targach Muzycznych "Intermedia" za system edukacyjny łączący podręczniki z prowadzonymi warsztatami.

W swojej dyskografii ma albumy:

Leszk Cichoński & Friends
Blues-Rock Guitar Workshop Live
(1996, Midi-Max) CD

Leszek Cichoński featuring Stan Skibby 
Thanks Jimi    (2001 , Tomi) CD  

John “Broadway Tucker and Leszek Cichonski
Feat. Wojciech Karolak    "Come Together - Live"
(Omerta 2005)

Leszek Cichonski
The Best of Studio & Live
(Polskie Radio 2009)


Był inicjatorem  powstania płyty„Hey Jimi – Polskie gitary grają Hendrixa”  z udziałem m.in. Borysewicza, Hołdysa, Waglewskiego i Scierańskiego, na ktrórej nagrał i produkował 4 utwory.

W 1995 r. został uhonorowany przez dziennikarzy muzycznych radiowej Trójki nagrodą im. Marii Jurkowskiej - za popularyzację edukacji muzycznej wśród młodzieży. Autor pierwszego polskiego multimedialnego kursu dla gitarzystów - „Gitarowe ABC”.

Współpracował  m.in. z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Piotrowskim, Krzysztofem Ścierańskim, Tomaszem Szukalskim oraz amerykańskimi bluesmanami jak :  Carlos Johnson. Pistol Pete, Stan Skibby, Sammie Fender, John „Broadway” Tucker ( w czerwcu 2006 podczas Monterey Bay Blues Festival Leszek Cichoński wraz z John "Broadway" Tucker Band otworzył wieczorny koncert na głównej scenie tego festiwalu, na której grali m.in. Jimi Hendrix i Janis Joplin. Był  to pierwszy występ Polaka na słynnej scenie w Monterey).

Od 2003 roku w maju na Rynku we Wrocławiu, Wielka Gitarowa Orkiestra pod dyrekcją Leszka Cichońskiego wykonuje utwory Hendrixa w ramach "Thanks Jimi Festival".  Jednym z haseł imprezy jest ustanowienie rekordu Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa "Hey Joe". W 2009 roku Komisja oficjalnie zaliczyła zagrało razem 6346 gitarzystów – trzykrotnie więcej niż wynosi amerykański rekord) co jest oficjalnym Światowym Rekordem Guinnessa

Wielokrotnie nagradzany w kategoriach płyta roku, gitarzysta roku  w rankingach magazynów "Gitara i Bas" czy „Twój Blues”, dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyków.

Leszek Cichoński jest autorem projektu „Hendrix Symfonicznie” .  Premiera odbyła się 29.04.2011 .
Jesienią przewidziana jest rejestracja tego wyjątkowego koncertu. Jest to pierwsze na świecie opracowanie muzyki Jimiego Hendriksa z orkiestrą symfoniczną.

?

Do góry