Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

wtorek, 07 czerwiec 2011 22:47

XX Olsztyńskie Noce Bluesowe: Robert Randolph (program)

Robert Randolph Robert Randolph

Międzynarodowy festiwal XX Olsztyńskie Noce Bluesowe potrwa od 8 do 10 lipca 2011 roku. Przyjadą Robert Randolph & The Family Band oraz John "Broadway" Tucker Band. Zagrają m.in.  Dżem, Hard Times oraz Nocna Zmiana Bluesa i Jan Błędowski.

Zachwycające brzmienie gitarowe, euforia dźwięków instrumentalnych, muzyczno-taneczny, interaktywny spektakl bluesowego geniusza - tego możecie się Państwo spodziewać, wybierając się na koncert gwiazdy XX edycji Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Po raz pierwszy w Polsce, mamy okazję usłyszeć wirtuoza gry na gitarze "pedal steel" Roberta Randolpha. W 2003 roku magazyn "Rolling Stone" umieścił Randolpha w zestawieniu 100 najwybitniejszych gitarzystów wszechczasów.

Twórczość Roberta Randolpha to pokarm dla duszy fanów wirtuozerii bluesowego grania. Energetyzująca mieszkanka esencji bluesa, funku, soulu, rocka, doprawiona znakomitym wokalem - całość podana na najwyższym światowym standardzie.

Gitara "pedal steel", w kościelnych kręgach zwana "sacred steel"- to unikatowy rodzaj 13-strunowej gitary, z której dźwięk wydobywa się ślizgając metalową płytką po ułożonych poziomo strunach połączonych z systemem pedałów. Instrument ten jest używany przede wszystkim w muzyce country oraz w afro-amerykańskich kościołach. Randolph przeniósł charakterystyczne, metaliczne brzmienie gitary stalowej na grunt muzyki rozrywkowej i stworzył w oparciu o nią, nową muzyczną jakość.

Artysta na scenie wpierany jest przez rodzinę: kuzyna Marcusa Randolpha (perkusja), kuzyna Danyela Morgana (bas), siostrę Leneshe Randolph (wokal), oraz Bretta Andrew Haasa (keyboard / gitara), i trzech gitarzystów rytmicznych: Joey'a Williamsa, Adama "Shmeeans" Smirnoffa lub Cousina Ray-Raya. Razem tworzą wulkan porywającej, energicznej muzyki - chwilami sentymentalnej, lecz bez cienia smutku. Ich koncerty to muzyczna maestria, okraszona gospelowskim śpiewem.

Robert Randolph And The Family Band to muzyczny fajerwerk eksplodujący bluesowo-rockowo-post hendrixowskim brzmieniem, który wywoła uśmiech i pozytywne myślenie. Czas trwania koncertów jest w ICH przypadku nieprzewidywalny, muzycy dobierają kolejne utwory pod wpływem emocji, często pozwalając sobie na długie improwizacje, składa się na to: muzyczna eksplozja dźwięków, łączona z wszechobecnym gospel oraz bardzo istotnym elementem tych spektakli, jakim jest taniec, do którego zapraszają publiczność. Koncert Roberta Randolpha na XX edycji Olsztyńskich Nocy Bluesowych to pozycja obowiązkowa dla każdego fana bluesowego grania.

 

            

 

John "Broadway" Tucker  jest wokalistą obdarzonym wspaniałym głosem i wielkim showmanem. Artysta dzieciństwo spędził w Mississippi i Tennessee, a obecnie rezyduje w Kalifornii.  W jego dojrzałym i pełnym mocy głosie usłyszeć można zarówno rytmy tradycyjnego bluesa z delty Mississippi, jak i brzmienie BB Kinga i Bobby "Blue" Blanda. Muzyk swoją przygodę z bluesem rozpoczął już w latach sześćdziesiątych,  ma na swoim koncie ogromną ilość koncertów na całym świecie. Tucker śpiewał z Jimi Hendrixem, Juniorem Walkerem, Billy'm Prestonem i wieloma innymi artystami bluesa.

Leszek Cichoński to ceniony gitarzysta, autor podręczników i telewizyjnych programów edukacyjnych. Artysta wielokrotnie nagradzany w kategoriach płyta roku, gitarzysta roku  w rankingach magazynów "Gitara i Bas" czy "Twój Blues", dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyków. Twórca Gitarowego Rekordu Guinnessa - imprezy cyklicznej, która polega na graniu jednego utworu jednocześnie przez muzyków na scenie i osób z gitarami akustycznymi pod sceną.

Wraz z Johnem Tuckerem, Leszek Cichoński wystąpił jako pierwszy Polak, na słynnej scenie jednego z najważniejszych Festiwali bluesowych w USA - Monterey Bay Blues Festival. Niezmiennie przyciąga on światowej sławy artystów oraz młodych, świetnie zapowiadających się muzyków. Na tym Festiwalu występowali i wciąż występują artyści formatu: Johnny Lee Hooker'a, B.B. King'a, Little Milton'a, Bobby 'Blue' Bland'a, czy też James'a Brown'a.

 

        

 

XX Olsztyńskie Noce Bluesowe - program:


8 lipca 2011 roku:

16:00, Scena nad Zatoką Miłą - "Twój Blues" poleca:

prowadzenie: Wiesław Chmielewski
20:00 - Scena nad Zatoką Miłą
Doktor Blues (laureat ubiegłorocznego konkursu)

 

9 lipca 2011 roku:

15:00, Scena nad zatoką Miłą - "Twój Blues" poleca:

St.James Hotel

Wolna Sobota

Monkey Business

(prowadzenie: Piotr Gwizdała)

19.00 - Parada motocyklowa z wybrzeża zatoki Miłej

do Amfiteatru im. Czesława Niemena

20:30 - Amiteatr im. Czesława Niemena

Hard Times

Nocna Zmiana Bluesa & Jan Błędowski

GWIADZA FESTIWALU:

Robert Randolph & The Family Band

 

 

10 lipca 2011 roku:

20:30, Amfiteatr  im. Czesława Niemena

Olsztyńska Formacja SIŁA BLUESA

muzyczny monodram „Moja mama Janis”  oparty na utworach Janis Joplin

Do góry