Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Bluesonline poleca

Podlaski Maraton Bluesowy V

czwartek, 07 październik 2010 11:34

Łapka-Rzepa-Głuch. Trio wydaje płytę Januaries.

Agnieszka Łapka (na zdjęciu) śpiewa, bo lubi. A jej głos to aż trzy oktawy. Na płycie towarzyszą jej Mirek Rzepa i Krzysztof Głuch. Powstało kameralne dzieło, które aż kipi ekspresją. Premiera Januaries tria Łapka-Rzepa-Głuch jeszcze w tym roku.

Agnieszka Łapka ostatnio śpiewa razem z zespołem Śląska Grupa Bluesowa. Ale z muzyką, a szczególnie bluesem jest związana od wielu lat. Wokalistka porusza się w rzadkiej ponad trójoktawowej skali sięgającej od kontraltu po sopran.


- Z bluesem jestem ściślej związana od 2004 roku, poprzez pracę z bluesowo-rockowym zespołem „Ości” złożonym z weteranów polskiej sceny muzycznej: Krzysztofa Głucha     (Shakin' Dudi, Urszula Dudziak, Fiolka, Free Dancing, Pick-Up, Free Surprises), Mirosława Rzepy (Elżbieta Mielczarek, Bezdomne Psy, SBB, Krzak, Ryszard Riedel, Ryszard Skibiński), Michała Giercuszkiewicza (DŻEM, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa, Józef Skrzek, Kulisz Trio) oraz Pawła Ambroziaka (Roman Pazur Wojciechowski, a teraz Ścigani). Z tym zespołem zajęłam II miejsce  w ogólnopolskim Konkursie Muzycznym na VIII Festiwalu im. Ryszarda Riedla w Tychach w 2006 roku. W tym samym roku zespół brał udział w głównym koncercie na prestiżowym festiwalu bluesowym Rawa Blues w Katowicach.  

Ale teraz najważniejsze jest trio Łapka-Rzepa-Głuch.

- W 2007 roku pomyśleliśmy z Mirkiem o duecie. Wystąpiliśmy razem na kilku festiwalach m.in.: Chorzów – Śląskie Brzmienie 2007, Opened Art 2007 - Skoczów oraz Dwa Brzegi 2008 - Kazimierz Dolny. Zwyciężyliśmy także w konkursie Dolina Kreatywna”organizowanym przez Telewizję Polską w 2008 roku. Wtedy to dołączył do nas Krzysztof Głuch i polecieliśmy do Wenecji - wspona Łapka. - Skład zespołu uzupełnia się czasem o dźwięki gitary Pawła, który jest teraz gitarzystą grupy Ścigani oraz o świeżutki zapał Krzysztofa Głucha Juniora (gitara).

I wreszcie nadszedł czas na studyjny zapis fascynacji muzycznych tria. - Płytę nagrywaliśmy w MAQ Studio w Wojkowicach w styczniu 2009 roku, a kończyliśmy w styczniu 2010 - stąd jej tytuł Januaries. Napisałam wszystkie teksty, a muzykę - Mirek Rzepa. A śpiewam o wszystkim. Szukam naturalnych inspiracji.

Wydawać by się mogło, że sam materiał zabrzmi dosć monotonnie, ale tak nie jest. - Dużym atutem płyty jest różnorodność instrumentów klawiszowych - są tu Fender, Wurlitzer, Harmona... Wszystko z prywatnej kolekcji Krzysztofa - zachwala nagrania Łapka.

W radiu bluesonline.pl już możecie usłyszeć pierwsza piosenkę z tej płyty "Cherry Pie". Całość jeszcze w tym roku.

 

A tak Agnieszka Łapka spiewała ze Śląską Grupą Bluesową na Jimiway Blues Festival.

 

Do góry