wtorek, 08 październik 2013 17:50

Adam Bartoś – dokąd pójdę (2013, wideo)

Adam Bartoś – dokąd pójdę Adam Bartoś – dokąd pójdę

Adam Bartoś, szef Adam Blues Band i animator Chatka Blues Festiwal nagrał solową płytę. Powiedzenie, że blues to korzenie ma tu rację bytu.

To w pełni autorski album i autorski przekaz. Taki właśnie „Z gitarą w ręku”. Folk-rockowa ballada z wyraźną bluesową nutą, świetnie brzmiąca i z głosem, który nikogo nie udaje. Osobiste i proste słowa o sensie życia muzyka.


 " type="application/x-shockwave-flash">" />

Tak jak wszystkie filmy i książki, tak i płyty opowiadają głównie o miłości. Jak niepokojący „Dokąd pójdę”. Słysząc nerw i emocje w tej piosence, można tylko sobie wyobrazić, jak zabrzmiałaby w southernowym anturażu. I nawet kiedy głos wokalisty lekko się załamuje, wierzy mu się, że „chce marzenia swoje ocalić”.

Bardziej osadzony w bluesie jest „Każdy ptak”. Po zwrotkach w estetyce bluesowych call & response pojawia się jakby southernowy bridge i partia typowo folkowa. Słychać, że Bartoś dusiłby się estetyką czystego bluesa, a i swoje liryki chce ozdabiać w bardziej intrygujący sposób. Z powodzeniem.

Jeszcze inaczej brzmi „Gdzie teraz jesteś”. Od nieco pretensjonalnej melorecytacji Bartoś przechodzi w stronę typowo Dżemowej ballady i gra urokliwe solo na gitarze akustycznej. Pełne liryki i melancholii.

„Chory” to świetne, pulsujące tempo i odpowiednio prymitywne słownictwo. Ale nikt nie powiedział, że świat bluesa i okolic ma być poezją. A ta piosenka ma w sobie sporą dozę prawdy. Bo chorować w Polsce – to chyba najokrutniejszy blues.

„Słońce zaświeci dziś” to kolejna młodzieńcza wizja pełna optymizmu. Takich piosenek świetnie się słucha, a i jej pulsujący, southernowy rytm dodaje energii słuchaczom. Jasne, akustyczne brzmienie metalowych strun dopełnia całości.

Ten mini-album kończy hipnotyzująca „Dobra noc”. Folk blues na świetnym poziomie, z niespodzianką aranżacyjną w środku. Tak czasem śpiewał na solowych płytach nawet Józef Skrzek. Jest moc i szacunek do tradycji. I tej amerykańskiej i polskiej.

Badacze zawartości bluesa w bluesie mogą kręcić nosami, ale poszukiwacze wartościowej i dobrze zagranej i zrealizowanej wypowiedzi autorskiej powinni zwrócić na Adama Bartosia uwagę. Najbliższa okazja to Chatka Blues Festiwal 2013.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry