piątek, 25 październik 2013 19:54

Veronica Sbergia & Max De Bernardi – Old Stories For Modern Times (2012, wideo)

Veronica Sbergia & Max De Bernardi – Old Stories For Modern Times Veronica Sbergia & Max De Bernardi – Old Stories For Modern Times

Veronica Sbergia i Red Wine Serenaders wygrali trzecią edycję European Blues Challenge. W 2012 roku ukazał się stylowy hołd początkom bluesa i jazzu nagrany z gitarzystą tej formacji. Veronica Sbergia & Max De Bernardi – Old Stories For Modern Times przenosi nas do początku XX wieku.

Świetne rytmy, często oparte o synkopowany bit ragtime i dwójka utalentowanych muzyków to wyznacznik tego krążka. Veronica Sbergia nie dość, że świetnie śpiewa po angielsku, to jeszcze przy okazji gra na harmonijce i wielu innych instrumentach. Podobnie Max de Bernardi. Gitara akustyczna, dobro, ukulele – tymi instrumentami posługuje się po mistrzowsku, nie szczędząc zagrywek w stylu fingerpicking.

Repertuar „Old Stories For Modern Times” oparty jest o źródłowe kompozycje z początku XX wieku. Są tu utwory, jakie stowrzyli Big Bill Broonzy , Memphis Minnie , Jimmie Rodgers , Sidney Bechet , Lucille Bogan , Bo Carter czy Delmore Brothers.

 

Płyta skrzy się różnorodnością materiału, klimatem i nastrojem. Ale cały czas jej brzmienie każe pamiętać, że to nie są współczesne utwory, tylko ich wirtuozerska interpretacja. I co ważne – praktycznie wykorzystująca tylko instrumenty akustyczne. Veronica czasem odrobinę jodłuje, czasem gra na dzwonkach. Wszak Red Wine Serenaders tworzą swego rodzaju Medicine Show starając się nie tylko przypomnieć początki muzyki rozrywkowej XX wieku, ale i zwyczejnie dać radość słuchaczom.

 

Veronica i jej przyjaciele całkowicie zasłużenie wygrali European Blues Challenge. Gdyby nie nazwiska, chyba nikt nie uwierzyłby, że tą muzyką nie nasiąkali od kilku pokoleń. Mistrzowie będą w Polsce. Nie przegapcie – to zarazem świetna zabawa i genialna lekcja historii muzyki.

Do góry