środa, 03 listopad 2010 22:09

Harmonijka ustna w praktyce - Beata Kossowska radzi (wideo)

Harmonijka ustna w praktyce - Wreszcie doczekaliśmy się nowego polskiego podręcznika gry na harmonijce! - entuzjazmuje się Bartosz Łęczycki. Mistrz harmonijki i doskonały nauczyciel recenzuje, co napisała Beata Kossowska

„Harmonijka ustna w praktyce”, któą napisała  Beata Kossowska prezentuje nowatorskie podejście do ćwiczeń na tym instrumencie.  Autorka jest nie tylko najszybciej grającą harmonijkarką, ale też znakomitą wokalistką i charyzmatyczną liderką. Dlatego przekazuje swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną nie tylko z zakresu grania, ale również śpiewu w kontekście różnych harmonijkowych technik.
Już w pierwszych rozdziałach kładzie duży nacisk na ćwiczenie przepony, a następnie skupia się na istotnej roli języka i artykulacji z pomocą rozmaitych sylab. Wnikliwie omawia też zagadnienie podciągu (czy raczej „bendingu”) oraz porusza temat skal i ich wykorzystania w improwizacji.
W swoim podręczniku Beata Kossowska kolejno analizuje praktyczne elementy grania na harmonijce jak vibrato, riffy czy doskonalenie szybkości grania. Wszystko to jest okraszone ciekawymi przykładami muzycznymi oraz  zdjęciami .
Jest to na pewno ciekawa pozycja edukacyjna i choć nie wyczerpuje harmonijkowych zagadnień, to daje zupełnie nową perspektywę i metodologię nauki.
Jestem przekonany, że „Harmonijka ustna w praktyce” autorstwa Beaty Kossowskiej zaciekawi początkujących i tych bardziej zaawansowanych, dając wszystkim jeszcze większą frajdę z grania na tym niezwykłym instrumencie.
Bartosz  Łęczycki?

 

Nota od wydawnictwa:

Harmonijka ustna w praktyce
Autor: Beata Kossowska.
Wydawnictwo Muzyczne Absonic

Autorka podchodzi do nauczania gra na harmonijce ustnej inaczej niż większość autorów. Książka nie tyle uczy wykonywania na harmonijce określonych melodii, co świadomego i efektownego wydobywania z instrumentu każdego dźwięku. Nowatorskim podejściem jest także rozpoczęcie nauki gry od bendingu (modyfikacji dźwięku) podczas gdy dotychczasowe szkoły gry przedstawiały bending jako „triki dla zaawansowanych”. Publikacja nie jest zbyt gruba, ale gwarantuje osiągnięcie konkretnych efektów. Zaczynamy od ćwiczeń oddechowych, a kończymy na tworzeniu własnych improwizacji, co jest niewątpliwie wielkim postępem. Podręcznik może służyć więc zarówno początkującym, jak i już grającym harmonijkarzom. Ćwiczenia zawarte w książce umożliwiają poprawienie techniki gry, jakości dźwięku i szybkości gry. Załączona do książki płyta CD zawiera 93 przykłady. W większości są to gotowe riffy i zagrywki które możemy wykorzystać w tworzeniu własnych melodii lub improwizacji.
Książka 56 stron B5 plus CD.

Do góry