poniedziałek, 29 listopad 2010 17:18

Matt Schofield - Heads, Tails & Aces

Matt Schofield to bardzo utalentowany brytyjski gitarzysta bluesowy, który swoją przygodę z gitarą rozpoczął już w wieku 8 lat. Obejrzał wówczas video z nagranym jam session B.B. Kinga, Alberta Collinsa i Stevie Ray Vaughan`a. Materiał ten zrobił na nim wielkie wrażenie i zainspirował do poszukiwań w tym właśnie kierunku.

Kolejnym, z pewnością przełomowym momentem w muzycznym życiu Matta stało się "odkrycie" Robbena Forda. Ford oczywiście znacznie różnił sie od starszego pokolenia gitarzystów, jego warsztat był o wiele bogatszy, posługiwał się on szerszym wachlarzem środków wyrazu. Używał bardziej rozbudowanych akordów i nie bał się eksperymentować. To bardzo zafascynowało Matta. W jednym z udzielonych wywiadów Matt wspomina: "Zacząłem studiować to wszystko i odkryłem, że Robben słuchał dużo jazzu, także z sekcją dętą. W ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z jazzem. Stopniowo wzbogacałem swoje surowe, bluesowe brzmienie o elementy bardziej wyszukane, pochodzące z innych gatunków muzycznych".

Album "Heads, Tails & Aces" z pewnością jest przykładem doskonałej wręcz mieszanki jazzu, rocka i oczywiście bluesa. Każdy utwór tutaj ma swoją własną tożsamość, swój niepowtarzalny styl i swoje miejsce, nie ma tu absolutnie żadnych tzw. "wypełniaczy". Płyta ta potwierdza wszelkie, nasączone superlatywami opinie. Jest to wspaniała wręcz podróż przez dziewięć oryginalnych utworów i dwa covery - z jakimi gitarami !!!

Matt Schofield gra pięknie, zachwycająco, płynnie i bez jakiegokolwiek wysiłku. W czasie zaledwie kilku taktów słychać już dokładnie, dlaczego jest on tak utalentowanym gitarzystą. Płyta ta jest doskonałym przykładem współczesnego bluesa brytyjskiego. Schofield jest tu oczywiście postacią centralną, frontmanem, jednakże na dużą uwage zasługuje tu również wsparcie doskonałych muzyków. Imponujący materiał muzyczny, rozciągający się od wpływów Malaco soul w utworze "War We Wage" , poprzez ekscentryczny back beat w "Betting Man", aż do jazzującego "Nothing Left".

Polacamy gorąco wszystkim fanom nie tylko bluesa, ale prawdziwej, dobrej muzyki !

Matt Schofield - guitar, vocals

Jonny Henderson - Hammond organ, piano

Jeff "The Funk" Walker - Bass

Alain Baudry - Drums.

Do góry