Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 wrzesień 2015 23:17

Real Blues – Deluxe 2cd Version (2015, wideo)

Real Blues – Deluxe 2Cd Version Real Blues – Deluxe 2Cd Version

Sopocki Soliton kupił licencje na wiele fantastycznych, korzennych bluesów od holenderskiej wytwórni Blak And Tan Records. Na płycie roi się od gwiazd, w tym dobrze znanych w Polsce jak Boo Boo Davis czy Tangled Eye.

Krążek otwiera transowe nagranie Big George Jacksona „20 Years”. Bez udziwnień, to rasowy blues, który jakby wyznacza standard całego krążka. Do tego przepiękna harmonijka.

Dekadę starszy od Jacksona Roscoe Chenier niestety nie żyje od dwóch lat, ale dzięki Solitonowi powraca do słuchaczy w takich pieśniach jak „Bad Luck” czy „Tell Me How Long”. Magia i trans idą tu w parze z oszczędną gitarą i odrobiną perkusjonaliów w tle.

Wielbicieli bardziej elektrycznego brzmienia, zbliżonego do Chicago ucieszą nagrania Billy Jonesa. Wychowany na Południu Stanów trafił pod skrzydła Black And Tan Records i gra szczerego bluesa, także bez zbędnych fajerwerków, choć i nie bez wirtuozerii. Sił witalnych nie brakuje też w muzyce Boo Boo Davisa, ale też ten 71-letni muzyk jest polskim słuchaczom doskonale znany i wiedzą, jaką ma w sobie moc.

Na krążku mamy też wspomnieniowe nagrania nieżyjącego od 2005 roku Percy Strothera. Spadkobierca Howlin’ Wolfa i Muddy Watersa w świetnej formie śpiewa „Blow Wind Blow”.

Powiewem nowości aczkolwiek zachowującym tradycyjny minimalizm jest międzynarodowe trio Tangled Eye, sformowane przez Jana Mittendorpa – szefa Black And Tan Records wspólnie z czarnoskórą wokalistką Dede Priest i perkusistą Jasperem Mortierem.

 

Prawdziwym zastrzykiem adrenaliny jest piosenka „Close To You Baby” liczącego dziś sobie 82 lata Bythera Smitha. Czarnoskóry bluesman urodzony w stanie Mississippi gra i śpiewa z pasją, jakiej trudno szukać u dzisiejszych herosów blues rocka.

Trochę dyskusyjnym wydaje się umieszczenie w tej kompilacji trzech utworów białego duetu King Pug. Przesterowany głos, bębny i gitara odpowiadają filozofii Mittendorpa, ale zdecydowanie nie pasują do archiwalnego charakteru, jaki zdaje się mieć ta kompilacja. Szczęśliwie kolejne nagrania Big George Jonesa zacierają wrażenie niefortunnej pomyłki.

Na krążek trafiło jedno świetne nagranie czarnoskórego Kanadyjczyka Harrisona Kennedy’ego. „It’s Hard” to tylko akustyczna gitara i niezwykły, niski, potężnie brzmiący głos. Genialne.

Inną stronę bluesa przedstawia saksofonista Erskine Oglesby. Swingującą, z jazzową, ciepłą gitarą. Instrumentalna perełka.

Nieźle dobrane zostało nagranie folkowca Davida Philipsa, jednego z ulubieńców wytwórni. Bliskie bluesa, aczkolwiek w sposób w jaki rozumiał go John Lennon.

Wiadomo, że kupując  kompilację godzimy się na kompromis. Tu margines błędu to raczej niepotrzebne wtręty blues rocka. I pisownia słowa „oryginalny” na okładce. Winno być „original”.

Na płycie znajdziemy:

CD1
1. 20 Years – Big George Jackson
2. Bad Luck – Roscoe Chenier
3. Barnyard Bluez – Billy Jones
4. Big House By Myself – Boo Boo Davis
5. Big Shot – Big George Jackson
6. Blow Wind Blow – Percy Strother
7. Bluez Comes Callin' – Billy Jones
8. Call Before You Come – Tangled Eye
9. Close to You Baby – Byther Smith
10. Da' Love Doctor – Billy Jones
11. Don't Bother My Shoes – Boo Boo Davis
12. Don't Moan To Me – King Pug
13. Fee Fi Fo Fum – Big George Jackson
14. Go For A Ride – Big George Jackson

CD2
1. I Met The Devil – King Pug
2. I'm Comin Home – Boo Boo Davis
3. Ice Storm – Boo Boo Davis
4. It's Hard – Harrison Kennedy
5. Jack and Coke – Erskine Oglesby
6. Link In The Chain – David Philips
7. Little Voice – Byther Smith
8. Man Who Be Around – Boo Boo Davis
9. Name Of The Game – Boo Boo Davis
10. Repture's Disaster – Tangled Eye
11. Suckin' In – King Pug
12. Tell Me How Long – Roscoe Chenier
13. Time Is Hard – Roscoe Chenier
14. Walls Of The Madhouse – Tangled Eye

Najnowsze od Bluesonline