sobota, 18 luty 2012 19:20

Terry Hanck - Look Out!, czyli soul i blues (wideo)

Terry Hanck - Look Out! Terry Hanck - Look Out!

Terry Hanck to niemal 70-letni saksofonista tenorowy, urodzony w Chicago. To on sprowadził do kalifornii norweskiego gitarzystę Chrisa "The Kid" Andersena, który gra także na krążku "Look Out!" A muzycy jak zawsze - łączą energię muzyki soul i blues.

"Here It Comes" - oto nadchodzi - zapowiada Terry Hanck w swojej autorskiej piosence otwierającej album. Umiarkowane tempo przywoluje klimat nagrań murzyńskiego soulu z przęłomu lat 50. i 60. XX wieku. Mamy  niezawodnego Boba Welsha na hammondach i oczywiście Chris "Kid" Andersen gra stylowe solo, jakby czas cofnął się o pół wieku.

"Keep A Drivin'" to już stylowe chicagowskie bluesidło z obowiązkowym "woke up this mornin'". I tu odzywa się w pełni saksofon szefa. A wszystko pysznie wyszlifowane, acz zarejestrowane w manierze czasów minionych.

Także w swingującej, chicagowskiej manierze, Hanck nagrał "Ain't That Just Like A Woman". Tu cudnie i stylowo na gitarze gra Johnny "Cat" Soubrand. A wspólnie grane riffy gitary z tenorem dodają energii i tak brawurowo zagranej kompozycji.

I znów powrót do soulu. "Catch That Teardrop" niesamowicie  buja, a Terry Hanck wokalnie nie udaje czarnoskórego. Za to Chris "Kid" Andersen wręcz przemawia swoją solówką do słuchaczy, później oddając pola szefowi zespołu.

"You Coulda Let Me Go", autorski slow blues Hancka rozpoczyna mocne wejście tenoru, później z wokalistą dialogują Johnny "Cat" Soubrand i grający na pianie Bob Welsh. Słychać, że Hanck nigdy nie zrezygnuje z bluesa.

"Side Tracked" to jeszcze jeden popis stylu, który daje Johnny "Cat" Soubrand. W tej instrumentalnej wersji najpierw popisuje się Norweg, a potem Hanck dobywa saksofonu, ale to gość z Północy Europy jest zdecydowanie na pierwszym planie.

Terry Hanck nie przestaje zadziwiać. Swój autorski utwór "Girl, Girl, Girl" nagrał jak bluesowe reggae. Są chórki, za bębnami Dennis Dove. Bardzo ładna piosenka.

"Appreciate What You Got" to następny autorski utwór. Swingujący blues rodem z Chicago ozdobiony został wokalistyką bliższą bluesowym shouterom, a jazzowo brzmiąca gitara Andersena dodaje smaku kompozycji. Jest w niej tyle energii, że sam lider postanowił dołożyć solo na tenorze. Piosenka zostala nominowana do 2012 Blues Music Awards. Wideo.

Zabawa zaczyna się na całego, kiedy zespół zaczyna interpretować "Train Kept A Rollin'". Są chórki, honky tonk piano i klaskanie do rytmu, kiedy saksofonista zaczyna swój popis. Same pozytywne nuty i świetne współbrzmienie gitary z tenorem.


"I Keep On Holding On" to następny wolny utwór Hancka - klasyczna soulowa ballada, mocno osadzona w bluesie, pełna dramatycznych partii hammondów i rozdzierającego saksofonu.

I czas na następny standard. "You Give Me Nothing But The Blues" płynie przez siedem minut wzbogacone świetnymi hammondami, ekspresyjnym głosem, pełnym soulowych nut i fantastyczną pracą seksji rytmicznej. Johnny "Cat" Soubrand gra tu chyba swoją najlepszą solówkę.

"My Girl Josephine" kiedyś wykonywał Fats Domino. Na krążku "Look Out!" sprawdza się znakomicie, podobnie brzmi kończący płytę "Just One More Time".

"Look Out!" i sam Terry Hanck to dowody, że blues to muzyka poza czasem. Jeśli ma się do niej serce - zawsze zabrzmi prawdziwie, a dzisiejsza technika pozwala uzyskać brzmienie przenoszące nas w dowolną epokę. Ale bez szczerych muzyków - nie byłoby przecież niczego.

Do góry