Nasz patronat

Blues Fama: Wanda Johnson

Nasz patronat

Koncert otwarcia SBF 2024 – ZALEWSKI, support Noa & The Hell Drinkers (ES) – 11 lipca

Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Marek Hofman, bydgoski fotografik, od lat robi zdjęcia podczas koncertów. Ostatnio zestaw fotografii jego autorstwa pojawił się na płycie Jack Bruce & His Big Blues Band - Live 2012. Bluesonline.pl opowiada o kulisach powstania sławnego już w świecie portretu legendarnego basisty Cream.

Kilka tygodni przed Festiwalem Legend Rocka w 2011 r. otrzymałem maila od żony Jacka Bruce’a z propozycją wykonania zdjęć podczas pobytu w Polsce. Potrzebny był nowy materiał do promocji itd. Oczywiście ucieszyłem się z tego powodu i uzgodniliśmy wstępny termin (dzień przed koncertem w Dolinie Charlotty) oraz rodzaj zdjęć. Chodziło o jakąś sesję w plenerze. Zaproponowałem także zrobienie materiału podczas samego koncertu w dniu 14 sierpnia 2011 r.

W sobotę, dzień przed koncertem, spotkałem się z żoną Bruce - Margrit i umówiliśmy na niedzielny soundcheck. Po próbie miała odbyć się sesja, a wieczorem koncert. Atmosfera tego dnia była bardzo przyjemna, również za sprawą zespołu Jacka - wspaniali młodzi muzycy, których energię podziwialiśmy podczas samego koncertu. Fotografowałem cały zespół podczas próby, miałem także jakiś ogólny plan na zdjęcia w terenie. Nie wiedziałem też do końca, jakie oczekiwania ma sam Jack Bruce. Wykonanie tego zadania nie okazało się wcale takie proste, ponieważ do dyspozycji mieliśmy całą Dolinę Charlotty, a wiadomo, w okresie festiwalu było mnóstwo fanów i teren otwarty, dostępny dla wszystkich … Trudność polegała na znalezieniu ustronnego i interesującego miejsca, na chwilę bez obecności festiwalowych gości.

Po próbie wsiadłem do samochodu z Jackiem i pojechaliśmy wzdłuż Doliny. Artysta był w dobrym humorze i w trakcie rozmowy zasugerował, że chciałby mieć jakieś zdjęcia ze swoim instrumentem itd. Zespół i inni członkowie podążyli za nami, za samochodem. Pogoda tego dnia była trochę niepewna, więc musiałem się śpieszyć, by nie dopadł nas deszcz. Znalazłem nad wodą odpowiednie miejsce z pomostem oraz zajazdem i tam postanowiłem wykonać zdjęcia. Mieliśmy około 30 minut, bo artyści byli już zmęczeni, a za chwilę rozpoczynał się sobotni festiwalowy wieczór. Wykonałem kilka ujęć grupowych oraz portrety samego Jacka.

Następnego dnia, czyli w niedzielę, Jack Bruce zagrał wieczorem swój koncert. Wtedy też, pod koniec tego finałowego przedstawienia, wykonałem to najważniejsze dla mnie zdjęcie. Jack wyszedł z ciemności przed zespół i wykonywał swoje solo a ja, leżąc pod sceną na kamieniach, po prostu to „złapałem”.

Portret Jacka Bruce’a tak bardzo spodobał, iż wykorzystano go do licznych publikacji w USA, w Europie (TV BBC) i, co dla mnie stało się zaszczytem, zdobi okładkę najnowszej płyty artysty. Zdjęcie pojawiło się również w na koszulkach, podczas ostatniej wiosennej trasy po Anglii. Kilka takich egzemplarzy mam otrzymać w najbliższych dniach…

Tu zobaczysz zdjecia, jakie marek Hofman zrobił podczas spotkania z Jackiem Bruce i jego zespolem: Jack Bruce - photo session in Poland 2011

 

Marek Hofman - fotografik, muzyk, informatyk i pedagog

 
Od lat specjalizuje się w fotografii koncertowej, scenicznej oraz baletowej. Szczególnie blisko związany z muzyką, w szczególności z jazzem, któremu poświęcił także swoją pracę magisterską. Instrumenty takie jak, fortepian i gitarę, zamienia często na aparat fotograficzny, przy pomocy którego „aranżuje” swoje artystyczne wizje i pasje. Podczas pracy bardzo skupiony, ale i szalony, ogromnie zdeterminowany by złapać odpowiedni kadr i moment w tzw. „fosie”.


W wolnych chwilach prowadzi autorski program muzyczny poświęcony muzycznej jazzowej i rockowej w Radiu Kultura. Do swoich pasji zalicza również historię sztuki, malarstwo oraz produkcje filmowe.

Artysta portretuje od lat świat muzyki i, w charakterystyczny dla siebie sposób, tworzy bardzo intymne, pełne pasji wizerunki postaci. Muzycy na jego fotografiach są pełni skupienia, nierzadko wyłaniają się z ciemności, jakby „wyrzeźbieni” światłem. Niebagatelną rolę odgrywa tu gruntowne wykształcenie muzyczne raz biegła znajomość twórczości fotografowanych postaci. Widać więc tę spójność na fotografiach, gdzie dochodzi do połączenia właściwego momentu z charakterem fotografowanej osoby. Wyrazu dodaje również format prezentowanych prac. Przykładami są czarno-białe, wielkoformatowe instalacje na budynkach (wystawy na budynku WSG APK, Bydgoszcz). Z wieloma fotografiami związane są ciekawe historie, a także osobiste spotkania z samymi muzykami.

Malowanie muzyki Marka Hofmana widzimy również w pracach dotyczących teatru, a w szczególności baletu. To jedna z jego ulubionych fotografowanych kategorii. Zdjęcia cechuje wielka staranność i dbałość o szczegóły niełatwej techniki tanecznej oraz walory artystyczne. Autor spędził w tym celu wiele godzin w salach prób, na scenie współpracując z choreografami. I to się czuje w tych znakomicie uchwyconych momentach oraz precyzyjnym panowaniu nad światłem.


Jego wieloletnia współpraca z lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi artystami, klubami, Operą Nova, Miejskim Ośrodkiem Kultury, zespołami baletowymi Marka Zajączkowskiego, Polskim Radiem PIK, Teatrem Polskim skutkowała wieloma wystawami i wernisażami w Bydgoszczy i w innych miastach. Jeździ często po kraju, by sfotografować swoich ulubionych artystów i muzycznych idoli. Poza fotografią muzyczną z równą biegłością uprawia też inne rodzaje fotografii.


Z fotografii Marka Hofmana korzysta wielu muzyków w Polsce i za granicą, m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Herdzin, Henryk Miśkiewicz, Robert Kubiszyn, Gary Guthman, Peter Hammill, Eric Burdon, Jack Bruce, Fish, grupa Deep Purple i wielu innych. Każdy rok przynosi nowe kolekcje zdjęć gwiazd światowej muzyki, w szczególności podczas koncertów festiwalowych w Dolinie Charlotty. W sierpniu 2011r. autor został poproszony o sesję zdjęciową przez legendę światowej muzyki rockowej Jacka Bruce’a (ex-Cream).


Marek Hofman - wybrane wystawy autorskie i wernisaże:

- Bydgoskie Drums Fuzje 2007 – bohaterowie festiwalu i koncerty, Bydgoszcz 2008r.

- Bydgoszcz Jazz Festiwal 2007 – wernisaż i wystawa wielkoformatowa, instalacja zewnętrzna – budynek APK WSG w Bydgoszczy (2007-2009r.)

- Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu – wernisaż wystawy „Czas matek”, Poznań, październik 2007r.

- „Barwy perkusji” – serie tematyczne związane z perkusją i jej wirtuozami, wernisaż na otwarcie Bydgoskich Drums Fuzji 2009, Bydgoszcz, listopad-grudzień 2009r.

- „Tropami jazzu” - Bydgoszcz Jazz Festiwal 2009 – wernisaż i wystawa wielkoformatowa, instalacja zewnętrzna – budynek APK WSG w Bydgoszczy (2009-2011r.)

- Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty (koło Słupska) – 2 wystawy pofestiwalowe 2010-2011r.

- „Malowanie muzyki – jazz, rock i balet” - wernisaż i prezentacje fotografii – Klub Eljazz w Bydgoszczy, Bydgoszcz (2010-2011r.)

- „Stacja Asocjacja” – wystawa fotografii poświęconej Andrzejowi Przybielskiemu – Pianola, Bydgoszcz, luty-marzec 2012r.

- odsłonięcie przez prezydenta Bydgoszczy tablicy pamiątkowej przy ul Focha (pod Savoyem) poświęconej Andrzejowi Przybielskiemu - autorski portret artysty, Bydgoszcz, luty 2012r.



Marek Hofman - wybrane publikacje:

- album „Cafe Pianola” wydany przez MOK w Bydgoszczy (okładka i cześć zdjęć), Bydgoszcz, październik 2010r.

- Teatr Ósmego Dnia – 40lat” – okładka i publikacje w albumie – wydawnictwo Agora, W-wa (2009) publikacja o zasięgu krajowym

- francuski magazyn „Danse” – zdjęcia do baletu „Trzy kolory. Chopin w Nohant” – wg choreografii Marka Zajączkowskiego, Paryż, styczeń 2009r.

- Krzysztof Herdzin „Belcanto semplice” – zdjęcia do płyty, W-a, 2008r.

- Eddie Jobson - „Ulimate Zero Tour - Live” (2CD) – wydanie w USA i Japonii, kilkanaście zdjęć do płyty, USA, Japonia 2010r.

- „Drums Fuzje 2009” – zdjęcia do specjalnej płyty poświęconej festiwalowi

- relacje z koncertów dla magazynu „Twój Blues” (2010-2012)

- relacje z koncertów w Dolinie Charlotty - magazyn „Teraz rock”, Warszawa 2011r.

- artykuł w magazynie „Top Drummer” z autorskimi zdjęciami, Gdynia 2008r.

- liczne publikacje zdjęć w Bydgoskim Informatorze Kulturalnym (BIK) i w lokalnych dziennikach

- „Sesja Open Asocjacja Andrzeja Przybielskiego” – zdjęcia do płyty, okładka – Bydgoszcz, sierpień 2011r.

- „Gitara i bas” – wydanie brytyjskie magazynu – zdjęcia do wywiadu z Jackiem Bruce’m (Cream)

- relacja z koncertu Joe Boamassy w Polsce, Newsweek - galerie (03/2012)

- „Maluj muzykę, bracie” - Zdzisław Pająk - zdjęcie na okładce oraz inne zdjęcia, MOK w Bydgoszcz, Bydgoszcz, luty 2012r.