Nasz patronat

39. Jesień z Bluesem

Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Romek Puchowski, mistrz gitary dobro, znów zagra w katowickim Spodku

Romek Puchowski (na zdjęciu) i Sławek Wierzcholski to kolejni artyści, którzy zagrają w tym roku w Spodku podczas 35. Rawa Blues Festival. Obydwaj muzycy po raz kolejny odwiedzą Katowice.

- Rawa Blues pomogła mi uzyskać na rynku pozycję, która pozwoliła postawić w życiu zawodowym tylko na muzykę - nie ukrywa Romek Puchowski. Ten wokalista, kompozytor i wirtuoz gitary dobro jest kolejnym wykonawcą, który zagra podczas 35. Rawa Blues Festival.

- Na Rawie Blues zadebiutowałem w 1987 roku z formacją 111 Blues z Gdańska. To był pierwszy poważny koncert, wcześniej grywałem w klubach, akademikach. Wykon dla blisko 10-tysięcznej widowni uruchomił nieznane mi wcześniej kanały energii. Rawę Blues '87 traktuję jako symboliczny początek moich świadomych, muzycznych działań – wspomina Puchowski.  - Kolejna pamiętna dla mnie Rawa – 1994 rok, Romek Puchowski solo. Podczas koncertu na Rozgrzewce niespodziewanie dołączył do mnie Ireneusz Dudek! Marzenia się spełniają … Podczas kolejnych edycji prezentowałem na dużej scenie projekty The Bloozz, duet z Nickiem Katzmanem, Keith Dunn & The Bloozz, występowałem także solo – mówi artysta. 

Przygoda Puchowskiego z muzyką rozpoczęła się w dzieciństwie. Najpierw pianino, potem pojawiła się gitara akustyczna i … tak zostało już do dziś. Bluesem zainteresował się dzięki twórczości legendarnego Roberta Johnsona oraz Son House'a. W styczniu 2015 roku spełnił jedno ze swoich marzeń: dał koncert na słynnej Beale Street w Memphis oraz odbył podróż Deltą Mississippi, śladami swoich bluesowych mistrzów. Ten wyjazd z pewnością zaowocuje pomysłami na kolejne płyty i muzyczne projekty artysty.


Romek Puchowski to człowiek – orkiestra: współpracował i współpracuje z wieloma uznanymi postaciami polskiej, europejskiej i amerykańskiej sceny bluesowej i jazzowej; prowadzi warsztaty gitarowe, jest również ambasadorem polskiej muzyki poza granicami naszego kraju. Nie ogranicza się zresztą do bluesa – kilka lat temu sporo zamieszania w alternatywnych kręgach narobiły nagrania formacji Von Zeit (grupa gościła między innymi na antenie MTV oraz radiowej Trójki).

Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa debiutowali na festiwalu w 1983 roku, kiedy impreza nosiła jeszcze nazwę Ogólnopolskie Spotkania z Bluesem „Rawa Blues”. Po raz ostatni, jak dotąd, wystąpili w katowickim „Spodku” podczas 27 edycji. 
 
Dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 winyle 4 DVD i aż 21 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa (Charlie Musselwhite czy Louisiana Red), koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nocna Zmiana Bluesa zagrała kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie  całej Europie a także w Stanach Zjednoczonych i  egzotycznym Zimbabwe w Afryce!
 
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie trzech dekad działalności, Sławek Wierzcholski i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. 
 
Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch  popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych. W uznaniu zasług dla kultury polskiej, Sławek Wierzcholski został odznaczony  Srebrnym Medalem "Gloria Artis". 
 
W ubiegłym roku ukazała się poświęcona mu książka autorstwa Mirosława Pęczaka "Cały ten blues - przypadek Sławka Wierzcholskiego".
 
35 Rawa Blues Festival odbędzie się 3 października. Organizatorzy imprezy ogłosili na razie trzy amerykańskie gwiazdy: Bettye LaVette, Jerekus Singleton or Selwyn Birchwood. Na scenie „Spodka” wystąpią również polscy wykonawcy, zasłużeni w 35 – letniej historii „Rawy Blues” oraz młodzi artyści wyłonieni przez Radę Artystyczną. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia.