Nasz patronat

39. Jesień z Bluesem

Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Leszek Winder

Leszek Winder wydaje album "3B". To fragmenty koncertów, które zarejestrowano w chorzowskim Domu Pracy Twórczej "Leśniczówka" w latach 1996-1997 oraz niepublikowane dotąd nagrania zespołu "Bezdomne Psy".

13 kwietnia nakładem Metal Mind Productions ukaże się album Leszka Windera zatytułowany '3B'. Na płytę składają się fragmenty koncertów, które zarejestrowano w chorzowskim Domu Pracy Twórczej "Leśniczówka" w latach 1996-1997. Nagrania, to przede wszystkim obraz niczym nieskrępowanych rockowo-bluesowych improwizacji, artystycznych poszukiwań i radości grania. Album został wzbogacony niepublikowanymi dotąd nagraniami zespołu "Bezdomne Psy".
 
 

Leszek Winder - '3B'

1. Blues z serca lasu 
2. Zmrok
3. Miłość i wolność
4. Live   

5. Nasz sen
6. Bezdomne Psy 4
7. Bezdomne Psy 3


Bonus Track - Bezdomne Psy Leśniczówka 1986

8. O czwartej rano
9. Krążąc wokół bluesa

 

Leszek Winder - muzyk pochodzący ze Śląska, uznawany za jednego z najlepszych polskich gitarzystów. W latach 1974-75 współtworzył wraz z Janem Skrzekiem (harmonijka, śpiew), Jerzym Kawalcem (gitara basowa) oraz Michałem Giercuszkiewiczem (perkusja) śląski blues-rockowy zespół Apogeum. Od 1975 r. występował w grupie Krzak, stając się po odejściu Jana Błędowskiego jej liderem i głównym kompozytorem. U schyłku działalności Krzaka rozpoczął równoległe występy pod szyldem Skibiński/Winder Super Session (po śmierci "Skiby" jako Winder Session), zapraszając do wspólnych koncertów i nagrań śmietankę polskich instrumentalistów z kręgu rocka i bluesa. W programach tej formacji uczestniczył także zespół Dżem, a Leszek Winder wziął gościnnie udział w nagraniach na ich debiutancki album, "Cegła". W roku 1985 zrealizował "na żywo" w studiach Polskich Nagrań swój debiutancki album "Blues Forever", a rok później stanął na czele trio Bezdomne Psy, którą współtworzyli Jerzy Kawalec (gitara basowa) i Michał Giercuszkiewicz (perkusja). Z okazji jubileuszu 25-lecia powstania, w 1999 roku reaktywowała się w oryginalnym składzie grupa Apogeum. Dwa lata później na scenę wraca w swoim najsilniejszym składzie zespół Krzak, podczas koncertów przyjmowany z takim samym entuzjazmem, jak dwadzieścia lat wcześniej. Niestety, we wrześniu 2003 r. śmierć Jerzego "Kawy" Kawalca przerwała działalność grupy. W roku 2002 Winder zakłada Śląskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców SAT. Jako prezes stowarzyszenia realizuje szereg udanych projektów artystycznych promujących śląską muzykę (koncerty, spotkania, warsztaty muzyczne dla młodzieży). W tym samym roku powstaje Śląska Grupa Bluesowa - artystyczna i osobowa kontynuacja zespołów Apogeum i Bezdomne Psy. W 2004 r. rozpoczyna działalność formacja Błędowski-Winder Band - rozwinięcie myśli artystycznej grupy Krzak, bazujące na współbrzmieniu gitary i skrzypiec wraz z mocną, blues-rockową sekcją. W roku 2006 w Blues Top 2005 Winder zostaje wybrany najlepszym gitarzystą bluesowym w Polsce. W 2011 roku grupa Krzak zostaje nagrodzona statuetką Fryderyka w kategorii Najlepszy Album Blues za krążek '4basy'.