Nasz patronat

39. Jesień z Bluesem

Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Jarosław Śmietana nie żyje

Jarosław Śmietana nie żyje. Wybitny gitarzysta jazzowy i bluesowy z Krakowa zmarł w wyniku komplikacji po operacji usunięcia guza mózgu, którą przeszedł na początku roku. Miał 62 lata. Grywał na festiwalu Jesień z Bluesem, był dobrym duchem festiwalu Bluesroads.

Jarosław Śmietana w styczniu 2013 roku wyruszył w trasę koncertową wraz z Andrzejem Olejniczakiem, Adamem Kowalewskim i Adamem Czerwińskim. Zespół zagrał jednak tylko jeden koncert 12 stycznia. Podczas występu muzyk zaczął tracić panowanie nad lewą ręką. Następnego dnia, po przyjeździe do Krakowa wykonano tomografię, która wykazała obecność guza mózgu.
 
21 stycznia Śmietana przeszedł operację w szpitalu w Bydgoszczy gdzie później pozostał na sześciotygodniowej obserwacji. Na początku marca został przewieziony do szpitala w Krakowie. Od tamtego czasu Śmietana walczył o powrót do zdrowia. Operacja była wprawdzie pomyślna, jednak muzyk musiał po niej zmagać się z niedowładem lewej strony ciała. Poddał się rehabilitacji, jednak nie wiadomo było jak długo będzie ona trwać, ani jaki przyniesie efekt.
 
Jarosław Śmietana jako pierwszy wsparł ideę stworzenia Studenckiego Festiwalu Muzyki Bluesowej "Bluesroads", zostając tym samym jego patronem.
 

 

Jarosław Śmietana - biografia

 

Jarosław Śmietana był najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie a także wielu krajach świata.

W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu  – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.i: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wroblewski.

 

Swoje najnowsze płyty autorskie nagrał w prestiżowych studiach Nowego Yorku.

Od 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy.

Wydał 31 płyt autorskich w których występuje jako solista i leader – za płytę Jarek Śmietana – SONGS and other ballads w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka.

Jego dyskografia jest znacznie szersza, nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami.

 

Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne ("Jazz Forum", "Gitara i Bass") uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce.

Twórczość Jarosława Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach  jazzu, rozwijając swój warsztat kompozytorski pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną , a także na potrzeby baletu czy teatru i filmu.

Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą .

W roku bieżącym otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej  "Złoty Laur" za mistrzowstwo w sztuce .

 Jego suita baletowa "Światy równoległe" została wystawiona na deskach Opery w Krakowie w październiku 2002 z wielkim aplauzem – Artysta wraz ze swoim zespołem połączył to co wydaje się niemożliwe w jazzie - precyzyjną, zawartą w ścisłe ramy improwizację która razem z baletem klasycznym stworzyła jedność ...

 Wydarzeniem artystycznym roku 2002 były Zaduszki jazzowe w Filharmonii Krakowskiej.

 

Jarosław Śmietana napisał na ten koncert specjalnie dla skrzypka  Nigela Kennedy "Suitę jesienną" na dwóch solistow, kwartet jazzowy i kwintet dęty (flet, obój, klarnet, fagot, waltornia). Piękno utworu, świetne poprowadzenie zespołu sprawiło, że ten koncert fantastycznie przyjęła publiczność i krytyka . Kennedy wykonuje ten utwór  na swoich trasach koncertowych na całym świecie.

Śmietana komponował i aranżował także dla wybitnych postaci sceny teatralno-estradowej. Ostatnio współpraca artysty z aktorką Beatą Rybotycką zaowocowała płytą "Szurum Burum" i pięknym recitalem, nastrojowo lirycznym wykonywanym w krakowskim Teatrze STU .

 Jarosław Śmietana najczęściej jednak koncertował ze swoim jazzowym trio i kwartetem  a także w programach specjalnych z Nigelem Kennedy i innymi zaproszonymi na tę okoliczność gwiazdami światowego jazzu.