Rawa Blues Festival 2011. Corey Harris (na zdjęciu), to muzyk sięgający po brzmienia z Delty lat 20. i 30., z genialnymi interpretacjami klasycznego akustycznego bluesa - mówi Bruce Iglauer, szef Alligator Records. W katowickim spodku wytwórnia będzie świętowała swoje 40-lecie. Jedyny taki koncert w Europie!
W rok po okrągłym jubileuszu 30-lecia Rawy Blues, dla fanów szykowana jest kolejna wyjątkowa edycja festiwalu. Tym razem motywem przewodnim będzie 40-lecie istnienia legendarnej wytwórni bluesowej – Alligator Records z Chicago. Rawa Blues będzie jedyną imprezą oficjalnie nawiązująca do jubileuszu wytwórni w Europie. To spore wyróżnienie dla tego festiwalu, jubileusz Alligatora jest wielkim wydarzeniem w świecie amerykańskiego bluesa.Tegoroczna edycja Rawy Blues odbędzie się 8 października, oczywiście w katowickim Spodku. Zagrają największe osobowości które były lub nadal są związane z Alligatorem – Marcia Ball, C.J. Chenier & Red Hot Louisiana Band, Corey Harris oraz Lil' Ed & The Blues Imperials. Marcia Ball i Lil' Ed przed paroma dniami zdobyły dla Alligatora nagrody magazynu Living Blues. W sumie na dwóch scenach (małej i dużej) pojawi się aż 21. zespołów z Polski, USA, Niemiec i Włoch, które zostały wybrane przez Radę Artystyczną festiwalu.
Ustalenia dotyczące tegorocznej edycji nawiązującej do jubileuszu Alligatora były prowadzone przez dyrektora festiwalu, Irka Dudka, z prezydentem i założycielem wytwórni Brucem Iglauerem, jeszcze zanim rozpoczęła się poprzednia, 30. Rawa Blues Festival.
Sam Iglauer najlepiej potrafi przedstawić artystów zza Oceanu: Z Chicago, miasta Alligatora, przyjedzie Lil’ Ed & The Blues Imperials, grający w swoim drapieżnym, surowym stylu gry na gitarze slide bluesa Windy City lat 50. Z Austin pochodzi Marcia Ball, która radosne brzmienia muzyki barrelhouse łączy z R&B w nowoorleańskim stylu i z bluesowym kołysaniem z Teksasu, a wszystko to spięte jest jej wyśmienitą grą na fortepianie. Rozlewiska Luizjany to ojczyzna C.J. Cheniera & Red Hot Louisiana Band, którzy na Rawę przywiozą radosne, przesycone dźwiękami akordeonu i tarki zydeco. Wreszcie Corey Harris, sięgający po brzmienia z Delty lat 20. i 30., z genialnymi interpretacjami klasycznego akustycznego bluesa, mający na swoim koncie również bogaty zbiór własnych, oryginalnych utworów.
Prezydent Alligatora, który pojawił się już podczas Rawy, wspomina: Byłem bardzo szczęśliwy, mogąc odwiedzić Festiwal Rawa Blues w 1996 roku. Towarzyszyłem wówczas Królowej Bluesa – Koko Taylor. Pamiętam wzorową organizację festiwalu, profesjonalną produkcję, świetny dźwięk i niezwykłą gościnność, z jaką podejmowano artystów. Ale nade wszystko nadal jestem pod wrażeniem poziomu zapraszanych gwiazd.
Wiemy już, że Iglauer pojawi się także w tym roku, uświetniając jubileusz Alligatora: Ta noc będzie wspaniałym świętem dla każdego fana bluesa, a lista zaproszonych artystów jest naprawdę imponująca. Nie mogę się doczekać tego wspaniałego spotkania fanów bluesa z całej Europy, aby uczcić pierwsze 40 lat istnienia Alligator Records.
Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem). Bilety na 31. edycję festiwalu są sprzedawane w kilkuset punktach sieci Ticketpro w całej Polsce oraz w internecie poprzez serwis Ticketpro.pl. Ceny biletów w przedsprzedaży zaczynają się od 55 PLN. Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć w oficjalnym serwisie www.rawablues.com.