Aleja Bluesa w Białymstoku powstała pod koniec 2008 roku. To stylizowany na klawiaturę fortepianu trotuar łączący Rynek Kościuszki z pobliskimi Plantami założonymi przez hetmana Branickiego.
Piękna aleja, którą co dzień chodzą tłumy studentów została wyremontowana i przebudowana w 2008 roku. Bo właśnie 2008 roku miejscy radni za sprawą Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok podjęli uchwałę, w której obwołali rok 2008 Rokiem Bluesa w Białymstoku. Zbiegało się to z 30. leciem festiwalu Jesień z Bluesem i ogólnym trendem, by promować miasto poprzez unikalną muzykę.
Od jesieni 2008 roku na alei przybywa tabliczek upamiętniających zarówno żyjących, jak i zmarłych muzyków, dziennikarzy i propagatorów bluesa. W 2012 roku uroczystość odsłonięcia kolejnych tabliczek społecznicy z Fundacji przenieśli na 16 września. Lepsza pogoda przyciągnęła na uroczystość tłumy, wśród gości była Ania Rusowicz i redaktor naczelny Twojego Bluesa Andrzej Matysik, a całość zwieńczył fantastyczny koncert Dave Herrero.
Miejscy urzędnicy zaproponowali przygotowanie projektu tablicy objaśniającej ideę Alei Bluesa. Mimo, iż projekt dotarł do białostockiego magistratu ze znacznym wyprzedzeniem, sama tablica pojawiła się dopiero po festiwalu Jesień z Bluesem, mimo, że właśnie tę trasę przez trzy dni trwania imprezy pokonywała większość zaproszonych do Białegostoku gości . Także z proponowanej treści zniknęła informacja o uchwale rady miejskiej i wnioskodawcach owej uchwały.
Portal bluesonline.pl wsparł stworzenie tablicy nieodpłatnym przekazaniem zdjęć artystów, których tabliczki zostały umieszczone w Alei.