Los Mighty Calacas z wspaniałym harmonijkarzem Marcosem Collem, a wcześniej Jack Cannon Blues Band roztańczyli amfiteatr. Serca przechodniów podbili Czesi z The Kingsize Boogiemen, a konkurs harmonijkarzy podczas 13. festiwalu Harmonica Bridge wygrał Kacper Smoliński.
Los Mighty Calacas po roku powrócili na festiwal Harmonica Bridge. 13. Edycja imprezy znów była dla nich bardzo szczęśliwa. Pełen amfiteatr dał się ponieść gorącym latynoskim rytmom i wielkiemu urokowi muzyków. Na harmonijce grał pochodzący z Hiszpanii wirtuoz tego instrumetu – Marcos Coll.
- Od kilku lat gram w Meksyku, bo tę muzykę mam po prostu we krwi – wyznał bluesonline.pl. Wcześniej, po wyjeździe z Hiszpanii tworzył różne formacje w Niemczech.
Na koncercie w amfiteatrze nie mniejszą wirtuozerią zachwycał śpiewający basista grupy – Fernando Ruvel. Muzyk grał świetne sola na pięciostrunowym basie, a na bis zachwycił publiczność śpiewając tylko z akompaniamentem swojej gitary „Georgia On My Mind”. W finale na scenie pojawili się wszyscy muzycy, a publiczność wręcz nie chciała ich wypuścić ze sceny.
Tu zobaczysz zdjęcia z koncertu: Los Mighty Calacas at 13. Harmonica Bridge festival
Koncert w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego otworzył węgierski Jack Cannon Blues Band.
Kwartet postawił na rock bluesa, a w repertuarze ma kilka wielkich przebojów Jimi Hendrixa.
Ale i własne kompozycje miały w sobie nie mniejszy ogień, a śpiewający harmonijkarz Zozó Zoltai György umiał zaciekawić publiczność i pozwalał także wygrać się swojemu gitarzyście.
Tu zobaczysz zdjęcia z koncertu: Jack Cannon Blues Band in Toruń
Przed pomnikiem Kopernika przechodniów i fanów wprawiał w rytmiczne kołysanie czeski The Kingsize Boogiemen.
Uniwersalny gitarzysta (równie dobrze grał na gitarze elektrycznej, co slide na dobro) i energetyczny repertuar poruszały każdego.
Tu zobaczysz zdjęcia z koncertu: The Kingsize Boogiemen w Toruniu
Tradycją festiwali Harmonica Bridge jest konkurs harmonijkarzy. W tym roku nagroda była niezwykle cenna, bo wynosiła aż 1000 euro. Trafiła w ręce młodego harmonijkarza jakim jest Kacper Smoliński, który na harmonijce chromatycznej grał jazzowe frazy, wzbudzając wielkie uznanie akompaniującego zespołu i oczywiście jury.
W tym roku sędziami byli oprócz Sławka Wierzcholskiego – pomysłodawcy festiwali Harmonica Bridge, Jack Powers z USA i Paul Lamb z Wielkiej Brytanii. W jury zasiadł również Ryszard Poznakowski, szef Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP, które ufundowało główną nagrodę. Wyróżnienie i zestaw harmonijek Hohnera otrzymał Łukasz Pietrzak.
Tu zobaczysz zdjęcia z konkursu: Konkurs harmonijkarzy podczas 13. Harmonica Bridge