Harmonijkarz Marcin Dyjak zajął drugie miejsce w kategorii jazz podczas organizowanego co cztery lata w Trossingen World Harmonica Festival 2013. Zagrał swoją własną kompozycje "Perseides".
World Harmonica Festival jest międzynarodowym festiwalem grających na harmonijkach ustnych. Festiwal odbywa się co 4 lata, w mieście Trossingen (Niemcy). Jest miejscowość która słynie z największej na świecie fabryki produkującej harmonijki Hohner.
Impreza ma wysoką rangę ponieważ jest to największy i najbardziej prestiżowy tego typu festiwal na świecie.
Tegoroczna 7 edycja zgromadziła uczestników grających na harmonijkach diatonicznych oraz chromatycznych pochodzących głownie z Europy, Azji oraz obu Ameryk. Ponad 500 uczestników walczyło w 12 kategoriach.
W kategorii Solo Diatonic Jazz/Melody brało udział 18 muzyków z 11 krajów świata. Poziom rywalizacji był wysoki. Polskę reprezentował Marcin Dyjak. Zdobył II miejsce wykonując swoją własną kompozycje "Perseides"
Festiwal to okazja do zaczerpnięcia wiedzy na najwyższym poziomie ponieważ skupia najlepszych instrumentalistów na świecie. Nagroda to przede wszystkim prestiż, zaproszenie do uczestnictwa na innych festiwalach tego typu na świecie.
Marcin Dyjak
Muzyk grający na harmonijka ustnych, muzyk sesyjny, nauczyciel gry. Jego osiągnięcia, to m.in indywidualne nagrody: World Harmonica Festiwal (2013), Harmonica Bridge (2008, 2007), Wielki Ogień (2010), Bluesroads (2010), Ogólnopolski Festiwal "Hakam" (2001-2006, 2008-2010).
Obecnie realizuje się w projekcie: Fabryka Zabawek. Wielokrotnie występował m.in z takimi artystami jak: John Lee Hooker Jr., Jarosław Śmietana, Marek Raduli, Grażyna Łobaszewska; z zespołami Daddy's Cash, Oddział Zamknięty, Piotr Nalepa Breakout Tour oraz w wielu innych jako sideman.
Uczestnik programów telewizyjnych oraz radiowych, takich jak: Koncert w Trójce - Daddy's Cash & John Lee Hooker Jr. (2013), Jaka To Melodia (2012), Kawa czy Herbata (2005).
Jego styl gry zdecydowanie łamie dotychczasowe stereotypy dotyczące harmonijki ustnej. Zaawansowane techniki gry, pozwalają na wszechstronne oraz różnorodne zastosowanie tego niepozornego instrumentu.