Rita Engedalen wygrała II European Blues Challenge. Honoru polskiego bluesa bronili Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa. Zespół, który miał reprezentować Polskę, wybrali czytelnicy kwartalnika Twój Blues.
Rita Engedalen w Norwegii jest bardzo poważaną artystką. Jej ostatnia płyta - Heaven ain’t ready for me yet, dostała nominację do tzw. norweskich Grammy. Rita inspiruje się amerykańskim folkiem i muzyką Delty Mississippi.
Już wiadomo, że pochodząca z Notodden artystka zagra podczas jubileuszowego Suwałki Blues Festival. Rita Engedalen & Backbone w nagrodę zagrają także na koncercie Lucerna Blues Festival i jeszcze na kilku innych festiwalach.
Drugie miejsce zajął Norbert Schneider z Austrii. Wiedeńczyk nagrywa płyty, dużo koncertuje. W tym roku będzie też reprezentował Austrię w konkursie Eurowizji w Baku.
Trzecie miejsce jury II European Blues Challenge przyznało Benowi Poole z Wielkiej Brytanii. Blues rockowy gitarzysta został dostrzeżony porzez takie sławy jak Jeff Beck, Gary Moore and John Mayall.
Na II European Blues Challenge był Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival. Dzieli się z Internautami bluesonline.pl swoimi wrażeniami z imprezy:
W dniach 16 – 17 marca odbył się w Berlinie II European Blues Challenge 2012 i spotkanie członków w ramach European Blues Union. Przy wsparciu The Blues Fundation (www.blues.org), organizacji Memphis & Mississippi (www.memphis-mississippi.co.uk) i European Blues Union (www.bluesyou.com) w Kesselhalle, Kulturfabrik (ogromny kompleks kulturalno-rozrywkony zaadaptowany po byłym browarze) wystąpiło 19 zespołów z 19 państw (Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Gruzji, Łotwy, Polski, Słowacji, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, Niemiec, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Belgii, Bułgarii).
Pierwszego dnia wystąpiło dziewięć zespołów, a drugiego dnia 10 wykonawców. Jury składające się przedstawicieli 6 państw (Norwegii, Niemiec, Kanady, Francji, Włoch i Belgii) przyznało trzy miejsca, jednak tylko pierwszy zespół otrzymał narody w postaci udziału w kilku największych festiwalach bluesowych w Europie, m.in.: Lucerne Blues Festival i Notodden Blues Festival.
Pierwsze miejsce i udział w festiwalach zdobyła formacja Rita Engedalen i Backbone z Norwegi, drugie Norbert Schneider z Austrii, a trzecie Ben Poole Band z Wielkiej Brytanii.
Mimo, iż zespoły z drugiego i trzeciego miejsca nie otrzymały nagród, samo wyróżnienie pozwoli im na pewno uzyskać więcej propozycji koncertowych w całej Europie.
Przedstawicielem Polski w ramach European Blues Challenge 2012 byli Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, którzy zagrali dobry koncert, mogący się podobać zgromadzonej w liczbie ok. 500 osób publiczności, nie tylko z Niemiec, ale również z Norwegii, Szwecji, Francji i Hiszpanii.
Po odczytaniu werdyktu i krótkim koncercie zdobywcy pierwszego miejsca przyszedł czas na jam session, który trwał do późnych godzin nocnych. Wśród grających pojawił się również Jereme Spencer (ex- Fleetwood Mac) będący w ekipie norweskich muzyków, który był gwiazdą pierwszej edycji Suwałki Blues Festival w 2008 roku.
Przy okazji European Blues Challenge zostało zorganizowane walne zgromadzenie i spotkania członków EBU. Dodatkowo odbył się tzw. „open market” czyli prezentacja i wymiana aktywności bluesowych festiwali, wytwórni płytowych, bluesowych agencji koncertowych, menadżerów zespołów bluesowych oraz mediów promujących bluesa. W ramach spotkań wzięło udział około 100 osób z 30 państw przedstawicieli z Europy (w tym Rumunii), ale także z USA i Kanady.
Polskę reprezentowało dwóch aktywnych członków EBU - agencja koncertowo- wydawnicza Delta i kwartalnik „Twój Blues” Andrzeja Matysika oraz Suwałki Blues Festival w osobach Mariusz Klimczyka – dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach i mojej – dyrektora artystycznego Suwałki Blues Festival. Co ciekawe zwycięzca II EBC został już wcześniej zakontraktowany do udział w tegorocznej edycji Suwałki Blues Festival.
European Blues Challenge i działania w ramach European Blues Union będą dalej kontynuowane. Są bardzo interesującą formą bluesowej aktywności przedstawicieli wielu państwa z Europy. Promują bluesa w Europie i dają możliwość pokazania się zespołom bluesowym w innych krajach europejskich oraz dają możliwość wspólnych kontaktów działaczy bluesowych i organizatorów imprez i festiwali związanych z bluesem.
Zobacz zdjęcia z: II European Blues Challenge 2012.